“Orada

‘ORADA’ 25 Aralık’ta Vizyonda

Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun beraber yazıp yönettikleri ORADA, katıldığı uluslararası festivallerden sonra 25 Aralık 2009’da Türk izleyicisiyle buluşuyor. Parçalanmış bir ailenin 24 saatini anlatan ORADA’nın başrollerini Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Erol Günaydın ve Füsun Erbulak paylaşıyor.

Huzurevinden kaçıp ölüme giden bir anne, yıllardır hasta annesinin tüm yükünü üstlenmek zorunda kalmış Neslihan, vefat haberiyle sarsılıp apar topar Fransa’dan İstanbul’a gelen Mazhar ve her şeyden uzak, adada münzevi bir hayat süren babaları Erol… ORADA, paramparça olmuş İstanbullu bir ailenin, ölümün soğuk yüzünü, yabancılığı, sevgisizliği ve yalnızlığı tattığı 24 saatlik öyküsünü anlatıyor. Kısıtlı imkânlarla çekilmiş bir ilk film olmasına karşın, ORADA’nın kadrosu tiyatro, sinema ve televizyon dünyasında büyük başarılara imza atmış popüler oyunculardan kurulu: Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Erol Günaydın, Füsun Erbulak ve Bahtiyar Engin.
ORADA, gerçekte evli bir çift olan Dolunay Soysert ve Sinan Tuzcu’nun filmde abla-kardeşi oynaması gibi enteresan öğeler içermesinin yanı sıra, 2001 ekonomik krizi ve 17 Ağustos depremi gibi yakın tarihimize dair acılı olaylara da değiniliyor.
25 ve 29 yaşlarındaki iki genç yönetmenin Kültür Bakanlığı destekli bu cesur denemesi, ülkemizde kuvvetle hissedilen sanat filmi / popüler film ayrışmasına da bir alternatif olmayı amaçlıyor. ORADA, etkileyici konusu ve popüler oyuncu kadrosunun yanı sıra, yurtdışı festivallerinde de ülkemizi başarıyla temsil ediyor. Bugüne dek katıldığı ve katılması belli olan festivaller arasında Ghent Film Festivali (anayarışma), Montpellier Cinemed Film Festivali (Panaroma), Yeni Delhi Osian’s Cinefan Film Festivali (anayarışma), Amiens Film Festivali (resmî seçki), Bratislava Film Festivali (anayarışma), Hindistan’daki Kerala Film Festivali (anayarışma), Angers Film Festivali (Panaroma), Annonay İlk Filmler Festivali (anayarışma), Rennes Travelling Film Festivali (resmî gösterim) bulunmakta. Dünyanın dört bir köşesinde izleyicilerin beğenisini kazanan ORADA, gün geçtikçe yepyeni festivallerle dünya turuna da devam edecek.

http://www.oradafilm.com
Hakkı Kurtuluş
1980 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Üniversitesi’nde iletişim ve sinema önlisansı; daha sonra eğitim hayatını sürdürdüğü Lyon’da, Lumière Üniversitesi ve École Normale Supérieure Lettres et Sciences Humaines’de sinema ve Alman etütleri lisansını aldı. Yüksek lisansını Paris’te Sorbonne bünyesindeki bulunan École Pratique des Hautes Études’den alan Kurtuluş bu süre zarfında Tübingen, Berlin ve Weimar’da akademik araştırmalarda bulundu. Paris 3 Sorbonne-Nouvelle Üniversitesi’nde sinema üzerine ikinci bir mastera da kaydolmuş olan Kurtuluş, Nietzsche ve Goethe üzerinde çalıştığı doktorasını École Pratique des Hautes Études’de sürdürmektedir. Edebî ve sinemasal çalışmaları daha önce Kitap-lık, Otium, Temrinler, Sinema Defteri gibi mecralarda yayınlanmıştır. Kurtuluş İngilizce, Fransızca ve Almanca bilmektedir.
Melik Saraçoğlu
1984 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Fransa’nın Lyon şehrindeki Lumière Üniversitesi’nde ve Viyana’daki Viyana Üniversitesi’nde sinema ve edebiyat lisansı yaptı. Şu âna dek Jajambo isimli bir orta metraj, Bozkır Tepesi ve Telefon adlı iki kısa metraj film çekti. Empire Türkiye dergisi ve kurucusu olduğu Sinema Defteri‘nde sinema eleştirileri yazdı. Bunun dışındaki kimi edebî çalışmaları Kitap-lık, Monokl gibi edebiyat dergileriyle altkitap, Otium ve Temrinler adlı internet sitelerinde yayınlandı. Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Resimler:

Bir yanıt yazın