Para Avcısı – The Wolf of Wall Street

Bir Martin Scorsese filmi
5 dalda OSCAR adayı olan ve başrol oyuncusu Leanordo DiCaprio’ya ALTIN KÜRE ÖDÜLÜ getiren film PARA AVCISI (THE WOLF OF WALL STREET)
07 Şubat’ta Sinemalarda!
5 DALDA OSCAR ADAYI
En İyi Film
En İyi Yönetmen – Martin Scorsese
En İyi Uyarlama Senaryo – Terence Winter
En İyi Erkek Oyuncu – Leonardo DiCaprio
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Jonah Hill
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Margot Robbie, Jonah Hill
Senaryo: Terence Winter  – (*Jordan Belfort’ın kitabından uyarlama)
Görüntü Yönetmeni:  Rodrigo Prieto
Kurgu:  Thelma Schoonmaker
Vizyon Tarihi: 07 Şubat 2014

Konu: Gerçek bir hikayeden yola çıkan ‘Para Avcısı’; şebekesiyle birlikte yatırımcıları dolandırarak
milyon dolarlardan oluşan devasa bir servet yapan, New York borsa simsarı Jordan Belfort’un (bu filmle beraber dört kez Akademi Ödülü adayı olan Leonardo DiCaprio) tuhaf yükselişinin ve durmak bilmeyen sefa peşindeki hayatının düşüşünün izini sürüyor.
Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında broker ve Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firması üzerinden zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’lı yıllardayızdır ve New York borsasında her an her şey olabilmektedir.  Değersiz hisse senetleriyle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde milyon dolarlarla dolan hesaplarını, aynı gece aynı hızda harcayabilmektedir. Profesyonel hayatının yanı sıra hızlı bir hayat, kadınlar, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir dünyanın içindedir… FBI ise gözlerini bu ‘aşırılık imparatorluğuna’ dikmiştir.

YAPIM HAKKINDA
“Benim adım Jordan Belfort. 26 yaşına bastığım yıl 49 milyon dolar kazandım ve bu beni uyuz etti çünkü haftada bir milyon dolar kazanabilmem için yalnızca üç milyonum eksikti.”
Yönetmen Martin Scorsese bugüne kadar Amerikan suç draması arazisini farklı açılardan kazmıştı fakat ‘Para Avcısı’nda suç niteliğindeki dolandırıcılığın en modern haliyle acımasız ve kara mizahımsı bir hal aldığı yüksek değer borsasının dünyasından bir hikâyeyle sınırları zorluyor.

Sonuç; zehirlenmeye doğru giden epik bir yolculuk oluyor – hırs, adrenalin, seks, uyuşturucular ve hepsinin daimi karışımı olan kolay parayla zehirlenme…

Gerçek bir öyküden yola çıkan ‘Para Avcısı’; şen şakrak borsacı şebekesiyle birlikte
yatırımcıları dolandırarak milyon dolarlardan oluşan devasa bir servet yapan, New York borsa simsarı Jordan Belfort’un (bu filmle beraber dört kez Akademi Ödülü adayı olan Leonardo DiCaprio) tuhaf yükselişinin ve durmak bilmeyen sefa peşindeki düşüşünün izini sürüyor. Film Belfort’un genç, dürüst bir Wall Street çaylağından tamamen bozulmuş bir hisse senedi manipülatörü ve bir IPO (hisse senetlerinin halka arzı) kovboyuna dönüşmesini gözler önüne seriyor. Şıp diye böyle saçma bir servet elde etmesiyle birlikte Jordan, bunu envai çeşit afrodizyağa: kadınlar, metakualon,  kokain, arabalar, süper model karısı, efsanevi bir sınırsız arzu ve kazanç yaşantısına akıtır. Fakat tam da Belfort’un şirketi Stratton Oalmont hedonistik hazzın uç noktalarına yükseldiği anda, SEC (ABD Sermaye Piyasası Kurulu) ve FBI gözlerini onun ‘aşırılık imparatorluğuna’ dikerler.

Paramount Pictures ve Red Granite Pictures; başrollerini Leonardo DiCaprio,  (bu filmdeki rolüyle Oscar adayı olan) Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey, Kyle Chandler, Rob Reiner, Jon Favreau ve Jean Dujardin’in üstlendiği, Appian Way ve Sikelia Production yapımı bir Martin Scorsese filmi olan ‘Para Avcısı’nı sunarlar. Film, yönetmen Martin Scorsese tarafından, Jordan Belfort’un kitabından yola çıkan Terence Winter’ın senaryosundan filme aktarıldı.
Yapımcılar Scorsese, DiCaprio, Riza Aziz, Joey Mcfarland ve Emmo Koskoff… Başyapımcılar Alexandra Milchan, Rick Yorn, Irwin Winkler, Danny Dimbort, Joel Gotler ve Georgia Kacandes…

[flickr-gallery mode=”photoset” photoset=”72157640265103173″]

Bir yanıt yazın