Pas ve Kemik – De Rouille Et D’os – Rust and Bone

“RUST & BONE / DE ROUİLLE ET D’OS” –  “PAS & KEMİK”  3 Mayıs 2013
Hayatta Kalmaya Çalışan Yaralı Ruhlar
“Pas ve kemik yüze yenen yumruğun tadıdır.” Jacques Audiard (Yönetmen)

Pas ve Kemik/ De Rouille et d’Os ülkemizde Şubat 2013 ‘de, 12. !f  İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin kapanış filmi olarak ilk gösterimini gerçekleştirdi.

Jacques Audiard’ın “Yeraltı Peygamberi/Un Prophète’den sonra çektiği ilk film olan Pas ve Kemik,  bir aşk hikâyesi olmasının yanı sıra ana karakterlerin kendileri, birbirleri ve dünyayla girdikleri bir savaşın filmi. Fransız yönetmen Audiard bu bol ödüllü filminde, tüm bu karmaşık duygu ve olguları sanki karakterlerinin içinden çekiyormuş gibi işliyor ve seyirciye yılın en vurucu melodramını sunuyor.
“Açım.” 5 yaşındaki  Sam’in filmin başında söylediği ilk söz. Açlığın her türlüsü; cinsel, duygusal,  özgürlük ve güvenliğe duyulan çelişkili ve umutsuz özlem.
Konu: Ali (Matthias Schoenaerts) neredeyse hiç tanımadığı, beş yaşındaki oğlu Sam (Armand Verdure) ile başbaşa kalmıştır ve kızkardeşinin yanına Antibes’e gelir. Güçlü fiziği sayesinde fedai olarak işe başlar ve bir gece kulüpte çıkan kavga sonucunda yardımına yetiştiği katil balina eğitmeni olan Ste´phanie’den (Marion Cotillard) hoşlanır. Aralarındaki ilişki trajik bir şekilde biten bir balina gösterisi sonrasında iki bacağını da kaybeden Ste´phanie’nin Ali’nin desteği ile hayata yeniden bağlanması ile aşka dönüşür. Hem kesişen hem de ayrılan kavşaklarda gücün, güzelliğin, gençliğin, kanın metalaştığı ama dürüstlüğün, hakikatin, sadakatin, aşkın alınıp satılmadığı ve cesaretin çok farklı şekillerde tanımlandığı bir dünyada birlikte yol almaya başlarlar.

Yönetmen:  Jacques Audiard (Yeraltı Peygamberi/Un Prophète)

Senaryo: Thomas Bidegain & Jacques Audiard /Craig Davidson’un “RUST AND BONE” kısa öyküsünden uyarlandı

Oyuncular:

Marion Cotillard (The Dark Knight Rises, Midnight in Paris, Inception, Nine, Kaldırım Serçesi/La Môme), A Good Year, Cesaretin Var mı aşka / Jeux d’enfants) Matthias Schoenaerts (Bullhead, Black Book)

Yapım: 2012/ Fransa, Belçika
Tür: Romantik/Dram
Vizyon tarihi: 03 Mayıs 2013
Süre: 120 dk

Fragman: http://www.youtube.com/watch?v=Jg7skcyYolU

Bir yanıt yazın