Pele: Bir Efsanenin Doğuşu

HİÇBİR ŞEYİ  OLMAYAN ÇOCUK, HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ

PELE:BİR EFSANENİN DOĞUŞU

30  Eylül’de  Türkçe Dublaj ve Altyazı Seçenekleriyle SİNEMALARDA

HİKAYE HAKKINDA
Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Büyük Futbolcusu PELE!
Filmde, Brezilyalı efsanevi futbolcu Pêle’nin hayatı konu alınıyor. 1958’te 17 yaşındaki Pêle, Brezilya’nın ilk Dünya Kupasını kazanmasını sağlayan golü atmıştır. Bir futbolcu olarak mucizevi yükselişi bu şekilde başlamıştır. Brezilya’nın fakir mahallelerinden birinde büyüyen, sıra dışı oyun tarzıyla sıyrılan Pele, hırslı bir karaktere sahipti. Hayatı yoksulluk ve fakirlikle doluyken, Pele geleneklerine aykırı ve otantik oyun tarzı ile tüm olasılıklara karşı yenilmez duruşu sayesinde bir ülkenin ününü sonsuza kadar değiştirmiştir.
Vincent D’Onoforio (Men In Black, Law and Order: Criminal Intent) Brezilya Dünya Kupası koçu Feola’yı canlandırıyor. Pele’ye takma ismini veren ve onun ezeli rakibi olan Jose’yi Diego Boneta (Rock of Ages) canlandırırken Sue Jorge (City of God) Pele’nin babasını canlandırıyor. Brezilya’nın en başarılı aktörlerinden biri olan Rodrigo Santoro’da filmde rol alacak kişilerden biri. Film müziklerini de Oscar ödüllü besteci A.R. Rahman üstleniyor.
PELÉ
Edson Arantes do Nascimento yani bilinen adıyla Pele, 1940 yılında Brezilya’da doğmuştur. Pele, profesyonel futbol kariyerine 16 yaşındayken Santos Futbol Kulübün’de başlamıştır. İsveç’te düzenlenen 1958 Dünya Kupası’na yedekler arasında giden Pele, oyunda bulunduğu süre boyunca sergilediği başarılı futboluyla ilgi topladı ve milli takımın ilk onbirinde yer almaya başladı. Brezilya’ya 1958’de ilk Dünya Şampiyonluğunu kazandıran Pele 5 – 2’lik maçın 2 golünü atmıştır. 1962 Dünya Kupası onun için kötü bir dönemdi. Pele sakat olduğu için bu milli takımda yer alamadı. O yılda Dünya Kupası Brezilya’nın oldu. 1970 yıllında üçüncü kez  Dünya Kupası’nı Brezilya’ya kazandırmıştır. Pele futbol kariyerinde 1366 maçta 1283 gol atmıştır.
PELE HAKKINDA
Nijerya, 1967 yılında başlayıp 1970 yılında biten iç savaşta Pele’nin maçını izlemek için Biafra ile yaptığı savaşta ateşkes ilan etmiştir.

•    Pele 1969’da hakemle girdiği tartışma sonucunda oyundan atılmıştır. Tribünlerin bu duruma çok sinirlenmesinden dolayı Pele hakem tarafından oyuna geri çağırılmıştır.
•    1956 ile 1971 yılları arasında Brezilya Milli Takımı formasını giyen ve oynadığı her maçta gol atan Pele toplamda 97 golle dünya rekorunu elinde tutmaktadır.

PELE  İÇİN ÖNEMLİ TARİHLER
•    Futbol kariyerine 1956 yılında Santos Futbol Klübünde başladı. 1958-­‐1969 yılları arasında 9 şampiyonluk kazandırdı.
•    1958 yılında katıldığı ilk dünya kupasında Brezilya’yı zafere götürdü.
•    1970 Son Dünya Kupası Finalini kazandı.
•    1975 yılında Newyork Cosmos’da oynadı.
•    1977 yılında faal futbol hayatına son verdi.
•    1994’te Brezilya’nın Spor Bakanı oldu.

Dico (15-­‐17 years old)
Dico (9 years old)
Thiago (9 years old)
Yuri (10 years old)
Fofinho (10 years old)
Bodega Owner
Zoca (6 years old)
Celeste
Maria (toddler)
Dondinho
Railroad Foreman Waldemar De Brito
Maria (4-­‐6 years old)
Zoca (11-­‐13 years old)
Santos FC Coach

KEVIN DE PAULA ROSA
LEONARDO LIMA CARVALHO
NATHAN ALVES ROSSETO
RAFAEL HENRIQUE DE SOUZA REUTHER
MARCUS VINICIUS CERQUEIRA DE SOUZA
JULIO LEVY
THEO RODRIGUES COELHO LIMA
MARIANA NUNES
JOVANA
SEU JORGE
LUI MENDES
MILTON GONÇALVES
CAREY STRELLA
GABRIEL VINICIUS REIS DE OLIVEIRA
ANDRÉ MATTOS

Bir cevap yazın