Pontypool: Öldüren Kelimeler – Pontypool

PONTYPOOL:ÖLDÜREN KELİMELER 18 EYLÜL’DE SİNEMALARDA

Bruce McDonald, çıkış filmi Roadkill’le 1989 Toronto Film Festivali’nde En İyi Uzun Metrajlı Film Ödülü’nü kazanarak izleyicinin dikkatini çekmeyi başardı.

McDonald daha sonra Highway 61, Hardcore Logo ve 2007 Berlin Film Festivali’nde Manfred Salzgeber ödülü kazanan The Tracey Fragments filmiyle seyircinin varolan ilgisini canlı tutmayı başardı.

Bruce McDonald, sınırları zorlayan ve güçlüklerin altından kalkmasını bilen bir yönetmen. McDonald üslubunun bir diğer örneği olan Pontypool da, 2008 Uluslararası Toronto Film Festivali’nde eleştirmenlerden büyük övgü almış, psikolojik-gerilim/kara komedi türünde bir film.

Bruce McDonald, kült filmi Hard Core Logo’nun devamı niteliğini taşıyan Yummy Fur ve Love Supreme gibi yeni projeleri üzerinde durup dinlenmeksizin çalışmaya devam ediyor.

SYNOPSIS

Radyocu Grant Mazy, bir kez daha büyük şehir radyolarından kovulmuş ve Pontypool kasabasının tek kilisesinin bodrumundan yayın yapan CLSY Radyo’da sabah programı yapmaya başlamıştır.

Yoğun kar fırtınası sebebiyle okul otobüsünün iptal edilmesiyle başlayan her zamanki sıkıcı Pontypool günlerinden biri, birdenbire kâbusa dönüşüverir. İnsanların acayip cümleler kurarak korkunç şiddet olaylarına giriştiği yönünde bir yığın tuhaf söylenti yayılmaya başlamıştır.Ancak olan bitenle ilgili hiçbir resmi haber yoktur. Acaba bütün bunlar gerçek midir?

Çok geçmeden kendilerini radyo istasyonunda bir tür tuzağın içinde bulan Grant ve küçük CLSY ekibi, kasabayı hükmü altına alan bu cinnetin İngilizceye yayılmış bir virüsten kaynaklandığını kavrarlar.

Kurtarılma ümidiyle yayını sürdürürken aslında acaba radyo dalgalarıyla virüsün bütün dünyayı ele geçirmesine yardım mı etmektedirler?

WarnerBros’un çizgi roman uyarlamalarından biri olan Watchmen’de, gişe rekorları kıran bir önceki filmi 300’ün yönetmeni Zach Synder’la yeniden bir araya gelen Stephen McHattie, Dünya Premier’ini 2008 Toronto Uluslararası film festivalinde yapan Pontypool’un yıldızı olarak öne çıkıyor.
Son olarak Danny Glover’la birlikte Poor Boy’s Game’de rol alan Stephen, Shoot ‘Em Up ve The Time Keeper’da da boy gösterdi. Stephen McHattie ayrıca The Rocket: The Maurice Richard Story filminde efsanevi hokey koçu Dick Irvin rolünde gösterdiği olağanüstü performans sebebiyle, 2007 Canada Genie Ödülü’ne layık görüldü.
50’yi aşkın film ve 100’ün üzerinde dizi projesinde yer alan emektar oyuncu Stephen’ın en dikkat çekici performansları arasında Darren Aronofsky’nin The Fountain’ı: Vigo Mortensen’le birlikte rol aldığı David Cronenberg’in A History of Violence’ı; Andy Garcia’yla oynadığı The Lazarus Child ve Maggie Gyllenhaal’le birlikte rol aldığı Steven Shainberg’in Secretary’si sayılabilir. Yine, Seinfeld, Twist, Geronimo (Yön: Walter Hill), Belizaire the Cajun, Gray Lady Down, Beverly Hills Cop III ve The Dark, McHattie’nin hafızalarda yer tutan diğer oyunculuk denemeleri arasında yer alıyor.

LISA HOULE
“SYDNEY BRIAR”

Lisa Houle, Cold Squad, Due South, Reasonable Doubts (NBC), Scene of Crime (CBS) gibi ödüllü televizyon dizilerinde ve NBC’nin hit dizilerinden Seinfeld’de misafir oyuncu olarak yer aldı. Sahne sanatları alanında parlak bir geçmişe ve tecrübeye sahip olan Lisa, Ginger, The Tub, Some Enchanted evening, The Taming of the Shrew, Cheaper by the Dozen ve Oedipus-N-Boots gibi pek çok tiyatro oyununda da rol aldı.

GEORGINA REILLY
“LAUREL ANN”

İngiltere Surrey doğumlu Georgina Reilly’nin profesyonel kariyerinde Plums and Prunes, The Dark Room, Beautiful People ve Runaway gibi televizyon yapımları bulunuyor. Reilly, Bruce McDonalds’ın Pontypool’uyla ilk uzun metrajlı filminde hızlı bir yükseliş grafiği sergiliyor.

HRANT ALYANAK
“DR. MENDEZ”

150’nin üzerinde televizyon programında ve dizide yer alarak hatırı sayılır bir aktörlük kariyerine erişen Hrant Alyanak’ın oynadığı yapımlar arasında Robocop, More Tears, Nikita, Nero Woolfe, Monk, At The Hotel ve Jeff. Ltd. sayılabilir. Önümüzdeki sezon Little Mosque on the Prairie’deki rolüne devam edecek olan Alyanak, yeni televizyon dizisi Zone of Separation’da ve başka uzun metrajlı yapımlarda da boy gösterecek.

Dünya prömiyeri Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirilen  ve  Toronto Film Festivali Seçici Kurulu tarafından Kanada’nın en iyi 10 filmi arasında gösterilen; Tony Burgess’in “Pontypool Changes Everything” isimli romanından uyarlanan “PONTYPOOL/ ÖLDÜREN KELİMELER” 18 Eylül’de sinemalarda. Başrollerinde Stephen McHattie, Lisa Houle, oynuyor.

Seçilmiş filmografi
2012 (2010)
Watchmen (2009)
300 (2006)
The Fountain (2006),
A History of Violence (2005)
ORJİNAL ADI: PONTYPOOL
TÜRKÇE ADI: PONTYPOOL: ÖLDÜREN KELİMELER
YÖNETMEN: BRUCE MCDONALD
SENARİST: TONY BURGESS“PONTYPOOL CHANGES EVERYTHİNG” ADLI KİTAPTAN UYARLAMA)
YAPIMCI: JEFFREY COGHLAN AMBROSSE ROCHE
MÜZİK: CLAUDE FOISY
KURGU: GEREMIAH MUNCE
YAPIM TASARIM: LEA CARLSON
G.YÖNETMENİ: MIROSLAW BASZAK
DAĞITIM: TİGLON
GÖSTERİM TARİHİ: 18 EYLÜL 2009
İTHALAT: CINEMATEQUE DISTRIBUTION

KİM NE DEDİ

•    Zekice, esprili ve insanın kanını donduran bir film.. Toronto’daki favorilerimden…
ENTERTAINMENT

•    Gerilimi baştan sona canlı tutuyor.. Sinir bozucu, huzursuzluğu besyelen bir film…
BOX OFFICE MAGAZINE

•    İnsana tırnaklarını yediriyor.. 2009’un en iyilerinden…
DREAD CENTRAL

•    Perdeye yapışacaksınız…
NOW MAGAZINE

•    Dehşetli.. Terörden payınızı alın…
FILM COMMENT MAGAZINE

•    Beklentilere kulak asmayan, metaforik bir korku filmi…
FILM JUNK

•    İzlediğim en rahatsız edici, tüyler ürpertici filmlerden biri…
AUSTIN CHRONICLE

Bir yanıt yazın