Press

Press, 18 Mart 2011 de Sinemalarda

1990’larda  OHAL bölgesinde öldürülen gazetecilerin o günlerde doğru dürüst haberleri bile yapılmamıştı. PRESS, öldürülen gazetecilerin öyküsünü anlatarak, gazetecilik tartışmasının başka bir yönüne dikkat çekiyor.

Türkiye galasını 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan, Sedat Yılmaz’ın ilk uzun metrajlı filmi Press, 18 Mart 2011 de sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Konu:

1990’lı yılların ilk yarısında çatışmaların yoğun yaşandığı günlerde, bir avuç gazeteci Diyarbakır’da yaşanan insan hakkı ihlallerini dünyaya duyurmaya çalışmaktadır. Faysal, yaptığı bir haberde orduyla ilişkisi olan bir çetenin izine rastlar. Çete, bölgedeki birçok cinayetin zanlısıdır. Çete haberinden sonra Faysal tehdit telefonları almaya başlar ancak Faysal çetenin üzerine gitmeye devam eder.

Yönetmen / Senarist / Yapımcı:
Sedat Yılmaz

Oyuncular:
Aram Dildar, Engin Emre Değer, Kadim Yaşar, Sezgin Cengiz, Tayfur Aydın, Asiye Dinçsoy, Bilal Bulut, Mahmut Gökgöz

Genel Koordinatör: Ufuk Tambaş
Yardımcı Yönetmen: Ferit Karahan
Görüntü Yönetmeni: Demir Gökdemir
Süre: 100 dk
Sanat Yönetmeni: Nevin Doğan
Ses: Ferit Karabina
Kurgu:
Sedat Yılmaz
Danışman: Bayram Balcı
Yapım Şirketi: Karıncalar Film
Dağıtım: Tiglon

www.pressfilm.net

Yönetmen Hakkında

SEDAT YILMAZ

1972’doğdu; ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünde bir süre okuduktan sonra, 1996 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümüne girdi. 2000-2003 yılları arasında bir kültür vakfında sinema çalışmaları yaptı. Bu dönemde genç sinemacılarla atölye çalışmalarında kısa filmler çekti, uzun bir süre kurgu dersleri verdi. Yine bu dönemde “Yetmişinci Gün” ve “Kelepçe” filmlerini çekti. 2003 yılında bir arkadaşıyla birlikte kendi yapım şirketini kurdu (Karıncalar Film Yapım). Kendi firmasında çok sayıda tanıtım filmi, eğitim filmleri, ticari belgeseller ve video klipler çekti.

Bir yanıt yazın