Pus

Pus

Berlin Film Festivali’nde yenilikçi sinemanın sergilendiği Forum Bölümü’ne seçilen film PUS’un yönetmenliği ve senaryosu “Hiçbiryerde”nin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu’na ait. Başrollerini Ruhi Sarı, Nurcan Ülger ve Mehmet Avcı’nın üstlendiği Pus, İstanbul’un varoşlarında, Altınşehir’de geçen karanlık bir hikayeyi
anlatıyor. Kaçak DVD işinde çalışan, huzursuz bir gencin eline tesadüfen geçen bir resim ve tabancayla sürüklendiği tuhaf bir olayı anlatan filmin senaryosu da Pirselimoğlu’na ait.

Konu:

Bir korsan dvd atölyesinde çalışan Reşat takıntılı ruh haline sahip bir gençtir. Altınşehir’de sefil bir binada hastalıktan muzdarip yaşlı annesiyle yaşamaktadır. Tuhaf bir kimliktir Reşat; insanlarla ilişki kurmakta güçlük çekmektedir; birlikte çalıştığı gençlerle bile sıkıntılı bir ilişkisi vardır. Evinin olduğu binada Reşat’ın ilgi duyduğu ama açılmaya asla cesaret bulamadığı bir kız yaşamaktadır. Onunla ara sıra karşılaşır ama gizli tuttuğu duygularını iletmeye hiçbir zaman teşebbüs edemez. Sıkıntılı ve sıkıcı hayatının yeknesaklığını bozan, neredeyse bir takıntı izlenimi bırakan ufak tefek hırsızlıkları vardır Reşat’ın.
Çalıştığı yere arada bir uğrayan patronunun arkadaşı, karanlık işlere bulaşmış Celal, Reşat’ın ilgisini çeken bir tiptir. Onun, çalıştığı yere uğrayıp bir paket bıraktığı gün vurulması Reşat’ın hayatının değiştiği gün olur. Reşat, Celal’in bıraktığı paketi çalar. Çaldığı paketten arkasında bir adresin yazılı olduğu sıradan bir kadına ait bir resim ve bir tabanca çıkar. Reşat’ın merakı onu adresin yazılı olduğu bir gecekonduya kadar sürükler.

Gittiği yerde Emin’le karşılaşır. Emin bir mezbahada çalışan sıradan biridir ve karısı Türkan’ı öldürmesi için askerlik arkadaşı Celal’den yardım istemiştir. Kapısına gelen Reşat’ı Celal’in gönderdiğini ve ‘işi’ onun devraldığını düşünür. Umutsuz ve huzursuz bir tiptir Emin. Karısını sevmekte ama onun erkeklerle yatmasını
kaldıramadığından ölmesini istemektedir. Bunu kendisi yapamamaktan ötürü ıstırap çekmektedir. Bir tekstil atölyesinde çalışan karısı Türkan’la sessiz ama gerilim dolu bir ilişkileri vardır.

Reşat kendisini birden bire tuhaf bir durumun ortasında buluvermiştir. Bir süre sonra işsiz kalan Emin’le garip bir ilişki başlar. Kimselere açılamayan Emin, Reşat’la ilişki kurmaya çabalar ama Reşat buna ilgisiz kalır. Birlikte neredeyse amaçsızca dolaşmaya başlarlar. Karısını öldürme işini erteleyip durmaktadır Emin. Bir süre sonra Türkan da işsiz kalınca tam bir huzursuzluğa gömülür. Türkan ise sessizce bir kadermiş gibi kabullendiği umut barındırmayan hayatını yaşamaktadır.

Reşat, Emin, Türkan; bu kaotik ve gürültülü şehrin en kıyısına savrulmuş insanlar ağır ağır bir uçurumun kenarına doğru ilerlemektedirler.

Gösterim Tarihi: 28 Mayıs 2010
Dağıtım: Tiglon Film
Yapım: Zuzi Fİlm
Yönetmen: Tayfun Pirselimoğlu
Senaryo: Tayfun Pirselimoğlu
Oyuncular: Ruhi Sarı, Nurcan Ülger, Mehmet Avcı, Bahar Yanılmaz, Birol Engeler, Serkan Keskin
Görüntü Yönetmeni: Ercan Özkan
Sanat Yönetmeni: Natali Yeres
Ses: Fatih Aydoğdu
Yapımcı: Veysel İpek, Aikaterini Oikonomou, Rena Wougidukalou, Tayfun Pirselimoğlu
Süre: 109 dk.

Yönetmen Hakkında:

Tayfun Pirselimoğlu 1959’da Trabzon’da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunudur. Daha sonra, Viyana Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisinde resim ve gravür eğitimi aldı. Dünyanın pek çok yerinde sergiler açtı ve ortak sergilere katıldı. 1985’ten sonra, sinema alanında çalışmaya başladı. Yönetmenlikten önce senaryo çalışmaları oldu. Yeşim Ustaoğlu’nun ilk filmi “İz”in senaryosuna katkıda bulundu. Gözaltında kaybolan oğlunu arayan bir annenin öyküsünü anlattığı ilk uzun metrajlı filmi Hiçbiryerde’yi, 2002’de çekti. Anneyi oynayan usta oyuncu Zuhal Olcay, bu filmle çeşitli ödüller kazandı. Pirselimoğlu, sinemanın yanında edebiyatla da ilgilenmektedir. Yayımlanmış dört romanı bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın