Şrek 4: Sonsuza Dek Mutlu

ŞREK: SONSUZA DEK MUTLU

PRODÜKSİYON NOTLARI
Kötü bir ejderhayla karşılaşıp, güzel bir prensesi ve akrabalarının krallığını kurtardıktan sonra bir dev daha ne yapabilir? Eğer Şrek’seniz (MIKE MYERS) bir anda evcimen bir koca olabilirsiniz. Şrek, eskiden yaptığı gibi köylüleri korkutmak yerine, artık yerel bir ünlü olarak, isteksiz bir şekilde tırmıkları imzalıyor. Bu devin kükremesine ne oldu böyle? Kendisini gerçek bir dev gibi hissettiği günlerin özlemini çeken Şrek kandırılır ve ağzı iyi laf yapan Rumplestiltskin(WALT DOHRN) ile bir anlaşma yapar. Bunun üzerine birden kendisini Uzaklardaki Krallık’ın acayip, farklı bir hali içinde bulur ve burada devler avlanmaktadır, Rumlestiltskin kraldır ve Şrek ile Fiona (CAMERON DIAZ) hiç tanışmamıştır. Arkadaşlarını kurtarmak, dünyasını düzeltmek ve Gerçek Aşkı’na yeniden kavuşmak amacıyla yaptıklarını tersine çevirmek Şrek’in elindedir.
Eşek (EDDIE MURPHY)  ve Çizmeli Kedi (ANTONIO BANDERAS) de macera için geri dönüyor; tabii yanlarında yeni yüzler (ve devler) ve gizli anlaşmalar yapan kötü adam Rumpelstiltskin (WALT DOHRN) ile birlikte.

DreamWorks Animation SKG Sunar ‘’Şrek Sonsuza Dek Mutlu,’’ bir Paramount Pictures filmi—başrollerde Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, Antonio Banderas, Julie Andrews, John Cleese, Walt Dohrn, Jon Hamm, Jane Lynch ve Craig Robinson’ın seslendirmesiyle. Filmin yönetmeni Mike Mitchell. Senaryo Josh Klausner ve Darren Lemke’ye ait. Yapımcılar Gina Shay ve Teresa Cheng. İdari Yapımcılar Aron Warner,
Andrew Adamson ve John H. Williams. “Şrek Sonsuza Dek Mutlu” MPAA tarafından hafif macera, biraz kaba güldürü ve yalın dili olan bir film olarak değerlendirildi.

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ…

Şimdiye dek Şrek, Fiona, Eşek, Çizmeli Kedi’nin klasik çılgın peri masalı ve büyülü diyar Uzaklardaki Krallık’ta geçen maceraları, tüm dünyada meşhur oldu. William Steig’in popüler çocuk kitabı ‘’Şrek’’e dayanarak yapılan filmler ciddi övgüler aldı, dünya çapında gişe başarısı yakalayıp, bir animasyon filmine verilen ilk Oscar ödülüne layık görüldü.  Şunu söyleyebiliriz ki Şrek ve Uzaklardaki Krallık’ın karakterleri sinema ve animasyon tarihinde hak ettikleri yeri aldılar.
Birçok peri masalının çoktan üzerinden geçilse de, DreamWorks Animation’daki film yapımcıları Şrek ve Fiona’nın son yolculuk öyküsü için yaratıcı ve heyecan verici bir meydan okuma ile karşı karşıya.
Hem macera filmleri, hem de daha önce yapılan DreamWorks Animation filmlerinden tecrübeli yönetmen Mike Mitchell şöyle soruyor: “Seyircilere sevdikleri ve bildikleri bir şey sunarken, aynı zamanda bu şeyi nasıl daha yeni ve daha güzel bir hale getirebiliriz?” Her yönetmen için zorlayıcı bir görev bu, Mitchell şöyle devam
ediyor, “Şrek’in hikayesini bir sonraki aşamaya taşıyarak keyifli ama zorlayıcı bir işi üstlendik. Hayranların hikayenin nasıl sonlanacağını görmek istediğini biliyorduk.”
Yapımda Mitchell’e, başarılı yapımcılar Gina Shay and Teresa Cheng eşlik ediyor. İkisi de filme muazzam animasyon tecrübelerini aktardılar: Shay’ın yapımcılığını yaptığı filmler arasında “The SpongeBob SquarePants Movie” bulunuyor. Cheng’in ise animasyon ve görüntü efektleri yapımcılığında 20 yılı aşkın tecrübesi bulunuyor. (son yapımcılığını üstlendiği işlerden biri de ‘’ Şrek the Halls”)
Yapımcı Aron Warner (ve ilk üç filmin yapımcısı) Mike, Gina ve Teresa’nın harika bir takım olduğunu belirterek övgülerini sunuyor: “İnanılmaz bir güven duygusu aşıladılar, sadece bana değil, tüm oyunculara ve çalışanlara da.”

TÜM ÇETE BURADA
Mike Myers, Eddie Murphy ve Cameron Diaz’ın Şrek, Eşek ve Prenses Fiona karakterlerine can vermelerinin üzerinden yaklaşık on yıl geçmesine inanmak güç.  Antonia Banderas’ın da Şrek 2’deki Çizmeli Kedi katılımıyla, bu dörtlü yaklaşık on yıldır benzersiz seslendirme yetenekleri ve karakter canlandırmalarıyla seyircileri mutlu ediyor.”Bu filmlerin mesajını seviyorum’’ diyor Mike Myers. ‘’Şrek’in zorunda kalıp, aldığı dersleri kendi hayatımızla ilişkilendirebiliyoruz. Bir karakter yaratıp, yaşatabilmek bir aktör olarak benim için harika bir şey.’’
Filmlerin seyrinde, Şrek ve Fiona büyük değişiklikler gösterdi ve Uzaklardaki Krallık’ı keşfederken sayısız zorlukla karşılaştılar. ‘’Fiona ile ilk tanıştığımda, bir kuleye hapsedilmiş genç bir prensesti ve bu dört film boyunca nasıl büyüdüğünü izledim’’ diyor Cameron Diaz. ‘’Ne kadar harika bir anne ve eşe dönüştüğünü gördük, bir dev ve insan olarak kendini olduğu gibi kabullenerek büyüdü ve sevdiklerini hayatına soktu. Bu karaktere can vermek benim için sadece bir zevk değil, aynı zamanda da bir onur.’’ Diaz aynı zamanda Fiona’nın artık devlerin lideri  olmasını da şöyle yorumluyor: “Bu oldukça büyük bir gelişme, ‘Ben Devim, bakın kükrüyorum!’’
Film yapımcıları oyuncuların hikayenin gidişatına verdiği tepkilerden ve karakterlerdeki gelişimden oldukça memnun. ‘’Konsepti onlara sunar sunmaz hepsi kolayca kendilerini verdi,’’ diyor yapımcı Teresa Cheng.
‘’Tüm karakterlerin alternatif gerçeklikte birbirini tanımadığı bu hikaye ile geldiklerinde, en baştan, sanki yeni bir filme başlıyor gibi hissettim.’’ diyor Antonio Banderas. ‘’Konseptin ve Çizmeli Kedi’yi yeniden betimlemenin harika olduğunu düşündüm.’’
“Senaryoyu bitirdik, oyunculara açıklamalarımızı yaptık ve onlar da sadece bize güvendi,” diyor yönetmen Mike Mitchell. “Harika bir iş birliği oldu.”
Cameron Diaz doğruluyor; “Mike, Gine ve Teresa için bu karakterler çok önemli. Şrek, Fiona, hepsi onların hikayesi haline geldi ve kayıt için oraya gittiğimde, onların anlattığı hikayeye tamamen güveniyordum.”
Fiona’nın rolündeki ve karakterindeki değişim ile, Cameron Diaz’ın birçok duyguyu vermesi gerekiyordu çünkü karakter film için tamamen yeniden yaratılmıştı. “Cameron bize yıldızlığına yakışır ve bağlayıcı bir performans sundu,” diyor yapımcı Gina Shay. “Fiona’da yansıttığı, güçle birleştirdiği duygu derinliği çok doğaldı.”
Tüm oyuncular çok iyi performans sergiledi. Artık Şrek ve Fiona birlikte olmadığından ve Şrek, Gerçek Aşk Öpücüğü’nü bulmak için zamanla yarıştığından, duygusal zorluklar arttı. “Açık bir şekilde hala Şrek ve Fiona’ya karşı duygusal bir tepkim var, bir araya gelmelerini istiyorum,” diyor Eddie Murphy. “Kendinizi hikayeye öyle kaptırıyorsunuz ki, kendinize bir animasyon film izlediğinizi hatırlatmanız gerekiyor.”

RUMPELSTILTSKIN ONUN ADI
Lord Farquaad, Prince Charming ve Fairy Godmother gibi Şrek ve Fiona’ya unutulmaz zorluklar çıkaran kötülerle birlikte, prodüksiyon ekibi Şrek ve Fiona’nın mutluluğunu berbat etme niyetinde birilerini bulmaktan vazgeçmiyor. “Tüm Şrek filmlerindeki kötülerin hepsi harika,” diyor, hikaye yöneticisi Walt Dohrn. “O seviyedeki bir kötülüğe nasıl ulaşırız diye kendimize sorduk. Şrek’in son kez yüzleşmesi için nasıl tamamen yeni bir kötü yaratabilirdik?”
Masal anlatma nesilden nesle geçen bir gelenek.  1812’de Tales of Children and the Home adı altında Grim Kardeşler ilk peri masalı kitaplarını yayınladılar. Masallardan en hatırda kalanlarından biri Rumpelstiltskin ile ilgi olanıydı. Bu masalda, bir kuleye kapatılıp, samanı altına dönüştürmeye zorlanan yoksa kral tarafından idam edilecek olan bir değirmenci kızını ziyaret eden, sihirli bir karakter anlatılıyor. Masalın sonunda, böbürlenmenin yanı sıra, anlaşma ve sözlerin olası sonuçlarını içeren eğitici bir öykü anlatılıyor. Rumpelstiltskin’in hikayesi

200 yılı devirmiş durumda.
Geçmişin fevkalade hikaye anlatımı geleneğinde, DreamWorks Animation Şrek’te modern bir peri masalı yarattı. Yeşil devin literatürün en çok hatırlanan kötü adamıyla “Şrek Sonsuza Dek Mutlu”da karşılaması biraz tesadüf eseri görünüyor. “Başından beri kötü adamımızın Rumpelstiltskin olacağını biliyorduk,” diyor yapımcı Aron Warner. “Sadece nasıl bir kötü adam haline geleceğini bilmiyorduk.” Geliştirme aşamasının ilerleyişi ile, Rumpel’ın kişiliği de şekil almaya, Şrek filmlerindeki en güçlü yeni karakterlerden biri ortaya çıkmaya başladı.

Gösterim Tarihi: 28 Mayıs 2010
Dağıtım: UIP Filmcilik

Bir yanıt yazın