Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, en karmaşık gizemlerin kalbindeki gerçeği ortaya çıkarmasıyla ün salmıştır. Güvenilir dostu Dr. John Watson’ın ve gerek eşi olmayan gözlem gücü, gerek sonuç çıkarma konusundaki inanılmaz yeteneği, gerekse yumruklarının kaba kuvveti ile meşhur hafiye her türden suçlunun takibinde eşsizdir.
Ama şimdi Londra üzerinde fırtına bulutları dolaşıyor; Holmes’ün hiç karşılaşmadığı gibi bir tehdit bu… ve tam da aradığı gibi bir mücadele.
Bir dizi vahşi ve ayin özelliği taşıyan cinayetten sonra, Holmes ve Watson tam zamanında yetişip son kurbanı kurtarıyor ve katili açığa çıkarıyorlar: Karanlık güçlerle ilişkisi nedeniyle mahkumları da gardiyanları da dehşete düşüren, insafsız Lord Blackwood, ölümün kendisine hiçbir şey yapamayacağı konusunda Holmes’ü uyarıyor. Gerçekten de, idamı tam da Blackwood’un planlarına uygun işliyor.
Ve tüm işaretler Blackwood’un sözünü tuttuğunu gösterirken, görünüşteki dirilişi Londra’yı paniğe, Scotland Yard’ı paniğe sevk ediyor. Ama Holmes için, oyun başlıyor.
Blackwood’un ölümcül planını durdurmak için zamana karşı yarışan Holmes ve Watson’ın daldığı karanlık sanatlar ve şaşırtıcı teknolojilerle dolu dünyada, kimi zaman mantık, suçla savaşta en iyi silah… ama iyi bir sağ kroşe de sık sık işe yarıyor.
Efsanevi dedektif Sherlock Holmes’ü canlandıran Robert Downey Jr., Arthur Conan Doyle’un en ünlü karakterine dinamik ve yenilikçi bir şekilde hayat veriyor. Meşhur zekâsı kadar güçlü dövüş becerilerine de sahip olan Holmes, davanın kalbine inmek için eşsiz yöntemlerini uyguluyor ve başkalarının göremediği şeyleri bulmak için kimsenin düşünmediği yerlere gidiyor.
Jude Law, Holmes’ün uzun süredir iş arkadaşı olan ve evli bir erkek olarak yeni bir yaşama başlamadan önce belki de son davasında Holmes’e katılan Watson’ı canlandırıyor. Rachel Mc Adams, çekici olduğu kadar tehlikeli, Holmes’le yaşadığı fırtınalı ilişki dedektifin çözemediği tek bilmece olarak kalan Amerikalı Irene Adler rolünde. Mark Strong zekâsı ve insaf bilmez hırsıyla yabana atılmaz bir rakip olan Lord Blackwood’u oynuyor. Eddie Marsan, muhteşem Sherlock Holmes’ten etkilendiği kadar ona sinirlenen Scotland Yard Müfettişi Lestrade olarak boy gösteriyor.
Warner Bros. Pictures, Village Roadshow Pictures ortaklığıyla, bir Silver Pictures ve Wigram Productions ortak yapımı olan, Guy Ritchie filmi, “Sherlock Holmes”ü sunar.  Ritchie’nin yönettiği filmin senaryosunu Michael Robert Johnson, Anthony Peckham ve Simon Kinberg yazdı. Öykü Lionel Wigram ve Michael Robert Johnson’a ait.  Joel Silver, Lionel Wigram, Susan Downey ve Dan Lin filmin yapımcılığını üstlenirken Michael Tadross ve Bruce Berman yürütücü yapımcılar; Steve Clark-Hall ortak yapımcı olarak görev aldı.
Kamera arkasındaki yetkin yaratıcı ekip ise Oscar® ödüllü görüntü yönetmeni Philippe Rousselot (“A River Runs Through It/Bizi Ayıran Nehir”), Oscar® adayı set tasarımcısı Sarah Greenwood (“Atonement/Kefaret,” “Pride & Prejudice/Aşk ve Gurur”), editör James Herbert (“RocknRolla”) ve Oscar® ödüllü kostüm tasarımcısı Jenny Beavan (“A Room With a View/Manzaralı Oda”) gibi isimler bulunuyor.  Filmin müzikleri Oscar® kazanmış ve defalarca Oscar®  adayı olmuş besteci Hans Zimmer’e (“The Lion King/Aslan Kral,” “Gladiator/Gladyatör”) ait.
“Sherlock Holmes”ün dünya çapındaki dağıtımı bir Warner Bros. Entertainment şirketi olan Warner Bros. Pictures, belli bölgelerde Village Roadshow Pictures. tarafından yapılacak.

Gösterim Tarihi: 15 Ocak 2010
Dağıtım: Warner Bros.

www.sherlockholmes-tr.com

Resimler:

Bir yanıt yazın