Ejder Kapanı

YILIN BEKLENEN FİLMİ
“EJDER KAPANI”
22 OCAK’DA SİNEMALARDA

20’den fazla cinayet işlemiş bir adam,elini kolunu sallaya sallaya İstanbul sokaklarında dolaşıyor!

Yapımcılığını TMC’nin yaptığı, senaryosunu Kubilay Tat’ın yazdığı ve yönetmenliğini Uğur Yücel’in üstlendiği “Ejder Kapanı” filmi 22 Ocak’da vizyona giriyor.

Uğur Yücel, Kenan İmirzalıoğlu, Nejat İşler, Ceyda Düvenci ve Berrak Tüzünataç’ın rol aldığı, 25 Haziran’da İstanbul’da çekimlerine başlanan “Ejder Kapanı” filminin çekimlerinin 7 haftası İstanbul ve 1 haftası Erzincan’da gerçekleştirildi.

Filmin çekimleri Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet, Cağaloğlu, Karaköy, Beyoğlu, Galata, Kuledibi, Asmalımescit, Eyüp, Rumeli Feneri, Beykoz gibi şehrin farklı semtlerinde gerçekleşti. İstanbul Emniyet sahneleri İstanbul Erkek Lisesi’nde emniyet dekoru hazırlanarak çekildi. Eminönü’nde özellikle Yeni Han, Valide Han’da çekim yapıldı.

Beykoz’da çekim mekanı olarak Beykoz Fidanlığı kullanıldı.

Polisiye-gerilim tarzındaki “Ejder Kapanı”nın aksiyon sahneleri için Fransa’dan Cinecascade ekibi teknik destek vermek için İstanbul’a geldi. En dikkat çekici sahne ise Galata Köprüsü’nde gerçekleşti. Trafik Şube Müdürlüğü’nün de destekleriyle Galata Köprüsü’nün trafiğe kapatılmasının ardından açılan köprüden Fransa’dan getirtilen özel üretim arabanın uçma sahnesi çekildi.

Ejder Kapanı çekimlerinde birçok konuda danışman desteği alındı. Özel tim, polis, asker baskınlarının koreografisini ve Uğur Yücel, Kenan İmirzalıoglu, Berrak Tüzünataç, Nejat İsler’in silah ve vücut kullanma eğitimlerini Yesugay Aksakal gerçekleştirdi. Adli Tıp sahneleri için Prof Dr. Nadir Arıcan’dan, emniyet sahneleri için İstanbul Cinayet Şube Amiri Fahrettin Gönbe’den, araba aksiyon sahneleri için de İstanbul Trafik Şube’den destek alındı.

Ejder Kapanı 22 Ocak’ta 220 kopya ile tüm Türkiye’de sinemalarda… Filmin Avrupa vizyonu ise 28 Ocak’ta…

Prodüksiyon notlari: “Ejder Kapanı” filminin aksiyon sahnelerinde kullanılmak üzere Fransa’dan özel yapım 3 adet Mercedes W serisi araç ve özel üretim taksiler Türkiye’ye getirtildi. Araba çekimlerinde yaklaşık 50 metre rampa, 4000 özel koli kullanıldı ve set ekibi ile birlikte yaklaşık 200 kişi çalıştı. 2 tır malzemeyle
İstanbul’a gelen Cinecascade ekibi çekimlerde perte çıkan araçları Fransa’ya geri götürdü.
Filmde 1500 figüran rol aldı.

FİLMİN KONUSU:

Güneydogu’da askerliğini yapan Er Ensar (Nejat İşler) acımasız bir ölüm makinasıdır. Askerdeyken 12 yaşındaki kız kardeşine bir sübyancı tecavüz etmiştir. Kızın akıl hastanesinde kendini astığını askerden döndüğü ilk gün sarsıntıyla öğrenir Ensar. Ardından şehirde cinayetler işlenmeye başlar. Soruşturmayı cinayet masasından iki usta dedektif Abbas  – (Uğur Yücel),  “Akrep” Celal  (Kenan İmirzalıoğlu) ve stajyer
polis memuresi Ezo (Berrak Tüzünataç) üstlenir. Emekliliğinde önce son görevini üstlenen Abbas’ın tek hayali uzun yıllardır sevgilisi olan ve bir pavyonda şarkıcılık yapan Cavidan’ı (Ceyda Düvenci) da alıp gitmektir uzaklara…

EJDER KAPANI (Sinopsis)

Güneydogu’da askerliğini yaparken gördüğümüz Er Ensar (Nejat İşler) acımasız bir ölüm makinasıdır. Askerdeyken 12 yaşındaki kız kardeşine bir sübyancı tecavüz etmiştir. Kızın akıl hastanesinde kendini astığını askerden döndüğü ilk gün sarsıntıyla öğrenir Ensar.

Cinayet masasından iki usta dedektif şehirde işlenmeye başlayan cinayetleri araştırmaya başlar. Abbas  – (Uğur Yücel) ve  “Akrep”Celal  (Kenan İmirzalıoğlu). Yanlarında bir de stajyer polis memuresi Ezo (Berrak Tüzünataç)vardır.

Öldürülenlerin ortak özelliği hepsinin aftan yararlanıp çıkan sübyancılar olduğudur.

Cinayetler arttıkça halk tepki vermeye başlar. Tepki katilden yanadır. Neredeyse herkes katile hak vermektedir. Dışarıda dolaşan canilere yapılan bu infazlar katili isyankar bir kahramana dönüştürmektedir. Halk ‘zalimleri affetmek mazlumlara yapılmış en büyük zulümdür.’ Mantığıyla TV’lerde demeçler vermektedir.

Dedektifler için her çıkan ipucu katilin Er Ensar olduğudur. Askerden döndüğü gün ortadan kaybolan Er Ensar’ı bulmak kolay olmayacaktır.

Emekliliğinde önce son görevini üstlenen Abbas’ın tek hayali uzun yıllardır sevgilisi olan ve bir pavyonda şarkıcılık yapan Cavidan’ı (Ceyda Düvenci) da alıp gitmektir uzaklara…

Cinayetleri işleyen kişi sadece katleden biri değildir. Aynı zamanda ürkütücü bir zekaya ve hıza sahiptir.

Abbas katili bulacaktır elbette.

Ancak, zekası mı ona yardım etti yoksa katil mi kendini ele verdi sorusuyla karşılaşırız?

Hikaye ve Senaryo

Kubilay Tat

EJDER KAPANI
TMC FİLM YAPIM

SIRRI SÜREYYA ÖNDER, CEYDA DÜVENCİ,  BERRAK TÜZÜNATAÇ, NEJAT İŞLER, KENAN İMİRZALİOĞLU, UĞUR YÜCEL
SES: BORIS TRAYANOV
SES TASARIM: BURAK TOPALAKÇI
GENEL KOORDİNATÖR
: GÜZİDE BALCI
KURGU ULAŞ: CİHAN ŞİMŞEK
SANAT YÖNETMENİ: GÜLAY DOĞAN
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: TOLGA KUTLAR
SENARİST: KUBİLAY TAT
YAPIMCI: EROL AVCI
YÖNETMEN: UĞUR YÜCEL

Resimler:

Bir yanıt yazın