Son Umut – The Walter Divine

SON UMUT

Oscar ödüllü aktör Russell Crowe’un başrolünü ve yönetmenliğini üstlendiği; Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz ile birlikte rol aldığı SON UMUT filminin basın toplantısı ve ön gösterimi 5 Aralık’ta Zorlu Center’da gerçekleştirildi

Russell Crowe, başrolünü ve yönetmenliğini üstlendiği SON UMUT filminin Avrupa prömiyeri için Türkiye’ye geldi. Oscar ödüllü aktör, SON UMUT filminde birlikte kamera karşısına geçtiği Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’la birlikte 5 Aralık’ta Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi Stüdyo’da düzenlenen basın toplantısına katıldı. Filmin başrol oyuncuları, filmle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Savaşın Yıkıcı Etkisi Gözler Önünde
‘Water Diviner – Son Umut’ bir babanın oğullarını ararken yaşadığı süreci anlatırken, savaşın yıkıcı etkisini her iki tarafın gözünden, daha geniş bir bakış açısıyla anlatmaya çalışıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında yıkıcı Çanakkale Savaşı’ndan dört yıl sonrasını konu alan destansı bir macera, Avustralyalı çiftçi Joshua Connor, (Russell Crowe) 1919 yılında, savaş sırasında kaybolan üç oğlunun başına gelenleri öğrenmek için Türkiye’ye gelmesiyle başlıyor. Joshua, oğullarını bulmaktaki sarsılmaz kararlılığını, İstanbul’da kaldığı otelin sahibesi Ayşe (Olga Kurylenko) ve Conner’ın oğullarına karşı savaşmış olan Binbaşı Hasan (Yılmaz Erdoğan) sayesinde sürdürüyor. Connor ve Binbaşı Hasan, Joshua’nın gerçeği öğrenip iç huzuruna kavuşması için savaştan zarar görmüş bölgeyi umuda tutunarak boydan boya geçiyorlar.

Zorlu Çekim Şartları
Yapım aşamasına Aralık 2013’te başlanılan SON UMUT filminin çekimleri İstanbul, Fethiye ve Avustralya’da gerçekleştirildi. İstanbul’daki çekimlerde Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Haydarpaşa Tren Garı, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi yerler kullanıldı. Ocak / Şubat 2014’te Avustralya’nın kırsal bölgeleri ve Çanakkale sahneleri için Avustralya’nın güneyinde ve çöle yakın mekânlarda toplam beş hafta boyunca çekimler devam etti. Çekimler yaz sıcağı yüzünden çok zor şartlarda gerçekleştirilse de ekip, Russell Crowe’un yönetimde bu zorlu görevin üstesinden geldi. Çekimler Mart 2014’de tamamlandı.

Gerçek Hikayeden Esinlenildi
Filmin görüntü yönetmenliğini King Kong, Yüzüklerin Efendisi filmlerinin Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Andrew Lesnie üstlendi. SON UMUT senaryosunu Russell Crowe’un uzun yıllardır beraber çalıştığı ve eşleri Türk olan Andrew Knight ve Andrew Anastasios ikilisi üstlendi. SON UMUT filminin senaritlerinden Melbourne’de yaşayan yazar ve senarist Andrew Anastasios, filmin senaryosu için gerçek bir hikayeden esinlendi. Anastasios, bir proje için araştırma yaparken Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Savaşı sonrasında defin işlemlerinde çalışan Yüzbaşı Cyril Hughes’un yazdığı bir mektuba rastladı. Mektupta geçen “Yaşlı bir adam oğlunun mezarını aramak için Avustralya’dan buralara kadar geldi.” cümlesi senaristin ilgisini çekti ve Son Umut filmini yazması için gereken ilhamı verdi.
Çanakkale Savaşı’nın 100. yılında gösterimde olacak SON UMUT,Filmi Türkiye’de 26 Aralık tarihinde vizyona girecek.

KÜNYE

Yönetmen           RUSSELL CROWE
Senaristler            ANDREW KNIGHT and ANDREW ANASTASIOS
Yapımcılar          ANDREW MASON   KEITH RODGER   TROY LUM
Sorumlu Yapımcılar        JAMES PACKER    BRETT RATNER
Sorumlu Yapımcılar        KERRY STOKES A.C.    TIM WORNER    ANGUS ROSS
Sorumlu Yapımcılar         JOHN COLLEE     ANDREW KNIGHT    ANDREW ANASTASIOS
Yürütücü Yapımcı          BARBARA GIBBS
Görüntü Yönetmeni       ANDREW LESNIE, ACS, ASC
Kurgu            MATT VILLA, ASE
Yapım Tasarımı         CHRISTOPHER KENNEDY
Müzik           DAVID HIRSCHFELDER

OYUNCULAR

Joshua Connor        RUSSELL CROWE
Ayşe            OLGA KURYLENKO
Binbaşı Hasan        YİLMAZ ERDOĞAN
Çavuş  Jemal        CEM YİLMAZ
Yüzbaşı Col Hughes    JAİ COURTNEY
Art             RYAN CORR
Henry            BEN O’TOOLE
Edward            JAMES FRASER
Ömer            STEVE BASTONİ
Orhan            DYLAN GEORGİADES
Natalia            ISABEL LUCAS
Doktor İbrahim        SALİH KALYON
Fatma            MEGAN GALE
Eliza            JACQUELİNE MCKENZİE
Peder McIntyre        DAMON HERRİMAN
Albay Brindley        DAN WYLLİE
Tucker            CHRİSTOPHER SOMMERS
Dawson            BENEDİCT HARDİE
Greeves            MİCHAEL DORMAN
Yunan Lideri        ROBERT MAMMONE
Genç Art         JACK PATTERSON
Genç Henry        BEN NORRİS
Genç Edward        AİDAN SMİTH
İmam            DENİZ AKDENİZ

“Son Umut – The Walter Divine” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın