Tarzan

TARZAN
07 KASIM’DA SİNEMALARDA
SİNOPSİS
Edgar Rice Burroughs’un en çok saygı duyulan ve en klasik hikayelerden biri Tarzan yeni jenerasyon için tekrar beyaz perdeye geri dönüyor.
Günümüz. Afrika ormanlarının uzak köşesinde John Greystoke ve eşi gizemli bir göktaşı alanını incelerken helikopter kazasında hayatlarını kaybederler. Sadece lakabı Tarzan olacak genç çocukları J.J. hayatta kalır. Bir grup goril çocuğu enkazın içinde bulurlar ve yanlarına alırlar. Tarzan büyürken ormanın sert kurallarını öğrenir. On yaşında ise başka bir insanla ilk defa karşılaşır, cesur ve güzel genç Jane Porter. Bu ilk görüşte aşktır. Fakat Afrika’ya Jane ile beraber seyahat eden William Clayton açgözlü gerçek düşüncelerini ortaya çıkarınca işler tehlikeli bir hal almaya başlar. Şimdi hiçbir başka erkeğe benzemeyen Tarzan ormanda edindiği tüm içgüdüleri ve yeteneğini evini ve sevdiği kadını korumak için kullanmak zorundadır.
SİNOPSİS
Olağandışı bir güzellik içinde gökyüzünde bir meteor taşı süzülmektedir. Atmosfere girer ve Afrika ormanlarına düşer. Bir hamlede tüm canlıları yok eder.
Bu felaketten 70 milyon yıl sonra macera sever yatırımcı John Greystoke Afrika’nın derin ormanlarında ailesi ile birlikte kamp yapmaya karar verir. Efsanevi meteor taşını bulmak için kararlıdır. Bu dünya dışı kayanın özel güçler barındırdığına inanmaktadır.

Doğru ellerde bu uzaylı taşın dünyanın enerji problemini çözeceğini umut eder.
J.J. olarak bilinen oğlu John Junior ormanı keşfe çıkar ve kendini Tarzan ormanın kralı olarak hayal eder. Babası keşiflerinde çok da uzağa gidemez ve isteksizce Afrika’dan ayrılmaya karar verir. Fakat idealist ortağı antropolog Porter kalmaya karar verir ve kamp yapmayı çok sevildiği topraklarda kalmayı seçer.
Greystoke bir helikopter ile karısı Alice ve genç çocuğu JJ ile birlikte kalkış yapar. Eve döndükleri anda yoğun bir bulut kütlesi kocaman bir kraterin ortaya çıkmasını sağlar. Graystoke helikopteri ile kratere gider. Büyük bir taşın arkasında bulunduğu mağara girişi ile macera tadı tekrar ortaya çıkar. Kristal ile kaplı bir yere geçişlerden kendine bir yol bulur. Alanın ortasında

Graystoke’un uzun yıllar aradığı daha da parlak bir taş keşfeder; meteorun kalbi. Bir parça kopardığında tüm meteor ve üstünde

olduğu volkan canlanır.
Greystoke son dakikada kendini mağaradan kurtarır ama helikopter yaklaşan fırtınadan dolayı kullanılmaz hale gelir ve dağlara çarpar. Kaza bazı meraklı gorillerin ilgisini çeker ve enkazı görmeye gelirler. Kala ismindeki dişi baygın ama hayatta kalan tek kişi olan JJ’i bulur. Kala yakın zamanda travmatik bir olay geçirmiştir. Oğlu düşüp hayatını kaybetmiştir. Babasının oğlu, goril kabilesinin varisi haksızca bir egemenlik kavgasında öldürülmüştür. Kala öksüz oğlan Tarzan’ı himayesi altına alır ve kendi oğlu gibi yetiştirir. Yeni çevresine alışmak oğlan için biraz zaman alır ama kısa zamanda Tarzan klana yeni üye olarak goril ailesine kabul edilir.
Yıllar geçer. Tarzan’ın kökleri tarafından unutulmasından ve çocukluğunun korkunç hikayesi üstünden çok geçer. Ormanın günlük zorlukları sağ olsun genç adam kendini ormanın en tehlikeli alanların da bile savunacak kadar güçlü ve harika yeteneklerle sahiptir. Ormanın her zaman kullandığı sınırları dışına ilk defa çıktığında 14 yaşındadır. Keşfi sırasında helikopter enkazını görür. Kazadan beri ilk defa insan görür, Greystroke’un getirdiği turistler.
Güvenli bir mesafeden gözlerken Tarzan’ın gözü onunla aynı yaşlarda olan bir kıza, Porter’ın New York’ta yaşayan kızına takılır.

Esrarengiz bir hayvan Jane’e saldırınca Tarzan ona yardıma koşar. Baygın olan kıza bakar ve zarar görmemiş şekilde babasına teslim eder. Bu deneyim Tarzan’ı derinden etkiler. O kişinin kim olduğu ve neler yaşandığı hep aklını kurcalar. Enkazdan bulduğu eski fotoğrafa bakarken kazadan öncesini hatırlamaya başlar. Geçmişi hakkında daha çok şey bilmek ister. Ama geçmişin sonsuza kadar bir gizem olarak kalabileceğini biler.
Beş yıl daha geçer. Tarzan on dokuz yaşına gelmiştir ve yakışıklı bir gence dönüşmüştür. Goril ailesinden ayrılmış ve kendine şelalenin yanında yeni bir ağaç ev kurmuştur. Enkazdan kendine hatıra eşyalar bulmuştur. Bir gün yine bir keşif gezisinden dönerken direk evine gider ve kötü goril Tublat’ı evini yıkmaya çalışırken bulur. Tarzan onu engellemeye çalışırken Tublat yanlışlıkla radyoyu açar. Sinyal Greystroke şirketi tarafından takip edilmektedir. Graystoke’un ölümünden beri şirketin CEO’su olarak görev alan William Clayton sinyalin materyalin yakınlarından gelebileceğini düşünerek hemen bir kurtarma görevi düzenler. Bunun bir doğa yanlısı girişim organizasyonu olduğunu söyleyerek Jane’i de gelmeye ikna eder. Yönetim bu organizasyonda babası Jim Porter’ın doğa için yaptıklarının boşuna olmadığını gösterecektir.
Kurtarma ekibinin gelişi Tarzan’ın gözünden kaçmaz. Jane’in de gelmiş olmasının verdiği aşırı sevinç ile onun ormanda ona yardım eden çocuğu bulmak için geri geldiğini düşünür. Jane çadırında yalnızken onun yanına girmeye çalışır. Porter ise bu sırada Clayton ile dışardadır. Posrter Clayton’ın planının çok da yardımsever olmadığından şüphelenir fakat Clayton eğer meteoru bulmaya yardım etmezse onu kızının başına kötü bir şey gelebileceği ile tehdit eder.
Ertesi sabah Jane Tarzan’ın onu gözetlediğini fark eder. Ama kim olduğunu anlayamadan Tarzan ortadan kaybolur. Gerçek amacı ortaya çıkınca Clayton’a çok sinirlenen Jane ormanda Tarzan’ı aramaya çıkar fakat kaybolur. Jane bir yamaçtan düşerken Tarzan onu kurtarır ve ırmağın yanına bırakır.
Tarzan ve Jane ilk defa tanışırlar. Tarzan ona evini gösterir ve enkazda bulduğu parlak meteor taşını verir. İkili birlikte zaman geçirdikçe Jane Tarzan’ın gerçekte kim olduğunu anlar. Ama Jane bunu söyleyemeden ikili Clayton’ın adamları tarafından da fark edilir ve ateş altında kalırlar. Tarzan Jane’i de alıp goril ailesinin yanına gider. Kala ve Tarzan’ın arkadaşları Jane’i çok sıcak karşılarlar. Ama hala ormandadırlar ve Tarzan klanın kralı Tublat tarafından düşman kabul edilmiştir. Tublat’ın gücü ve Clayton’ın açgözlülüğü arasında kalan Tarzan ve Jane’in sonları nasıl olacaktır?