Terra’yı Kurtarmak / Battle For Terra

“Onların dünyası, insanlığın tek kurtuluş umuduydu.”
Türkiye dağtımını  TMC’nin üstlendiği bilgisiyar animasyonu, bilimkurgu,  aksiyon macera filmi “Terra’yı Kurtarmak”ın yapımcılığını Keith Calder, Ryan Colucci, Dane Allan Smith ve Jessica Wu’nun gerçekleştirdi. Filmin senaryosunu ise Evan Spiliotopoulos ile Tsirbas birlikte yazdılar. Filmde, Evan Rachel Wood, Luke Wilson, Brian Cox, David Cross, Justin Long, Amanda Peet, Dennis Quaid, Chris Evans, James Garner, Danny Glover, Ron Perlman ve Danny Trejo gibi dünya starları seslendirme yaptılar. Müziklerini ise Abel Korzeniowski hazırladı.

Filmin Konusu:

Bulutların üzerindeki yerçekimsiz kentte mükemmel bir uyum içerisinde yaşayan Terra gezegeninin sakinleri, savaş denilen kavrama tamamen yabancıdırlar. İç savaştan ve çevresel felaketten kaçan insanlar tarafından gezegenleri işgal edilince Terra’lılar, işgalcileri Tanrı gibi karşılarlar. Sadece cesur ruhlu bir kız olan Mala (Ceyda Düvenci) mücadelesini sürdürmektedir. Babasının kaçırılmasından sonra işgalci uzay gemilerinden birinin düştüğünü görür ve pilotunu kurtarır. Kurtardığı dünyalı pilotun adı Jim Stanton’dur (Halit Ergenç).
Jim hayatını kurtarmasına karşılık Mala’ya babasını bulması için yardımcı olacağı sözünü verir. İkisi birlikte insanların ana uzay gemisi Ark’a doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar. Mala ile Jim yolculuk sırasında halkların aslında birbirinden çok da farklı olmadığını öğrenirler. Ancak dünyalıların ordusunun Terra’yı işgal etmesi ve Terra’lılar için yaşanamaz hale getirmesi üzerine Mala ile Jim, iki ırkın birlikte var olmasının bir çaresini bulmak zorundadırlar.

Film Notları:
– “Terra’yı Kurtarmak” her şeyden önce aile dostu bir aksiyon macera filmi olduğu halde

özellikle arka planda ilerleyen birtakım sosyal ve çevreci mesajlar da taşır. İnsanların Terra gezegenine bu kadar çok ilgi göstermesinin sebebi, -ki adını bile Latince’de Dünya anlamına gelen Terra koymuşlardır- gezegenler arası bir iç savaşta kendi dünyamızı yok etmekle kalmayıp, sömürge haline getirdikleri Venüs ve Mars gezegenlerini de imha etmiş olmalarıdır.
– Yönetmen bu durumu şu sözlerle açıklıyor: “Filmde insanların dünyamızı terk etmek zorunda kalmasının sebeplerinden birisi, doğal kaynaklarını tüketmiş olmalarıdır. Filmin izleyici kitlesinin büyük kısmının çocuklar olacağını düşünerek ‘çevreyi koruma’ düşüncesinin öyküde yer alması çok önemliydi. Gelecek kuşaklarımıza çoğu insanlardan kaynaklanan tehlikeli çevresel değişikliklerle dolu bir dünya bırakıyoruz. Üstelik tehlike giderek artıyor ve bu gerçeği dünyanın en saygın bilim adamları kabul ediyor. Bu açıdan bakarsak, bu filmin en kötü gelecek senaryosunu sunduğunu söyleyebilirim. Dünyamız öylesine büyük bir çevre felaketine uğramıştır ki, insanlar artık evrenin başka yerlerinde yuva aramak zorunda kalmışlardır.”
– En iyi bilimkurgunun, gerçeğe en yakın durduğunu söyleyen yapımcı ise, “Bu filmi biz daima
bir aile filmi olarak değerlendirdik. Dünyamızın mutlaka korunması düşüncesinin her yerdeki
aileler tarafından önemli bir tartışma konusu haline getirilmesini istedik” diyor.

Terra’nın Sesleri:
JIM  – Halit Ergenç

Genç, savaşçı bir insan pilottur. Dünya gücü’ne duyduğu sadakatle, kendi inançları arasında sıkışıp kalmıştır. İlk başta, emirleri takip eden tipik bir asker gibi gözükse de, Mala ile arkadaşlığı onu değiştirir. Daha tutkulu ve sorgular bir hale gelir. Terra’da geçirdiği zaman zarfında barışçıl ve etkileyici Terra kültürüne hayran kalır.
MALA  – Ceyda Düvenci
16 yaşındaki Terra’lı Mala; güzel, meraklı ve bağımsız bir genç kızdır. Her zaman otoriteyi sorgular. Atılgan, katılımcı, çoğunlukla sabırsız ve mekanik aletlerle icat yapmayı seven biridir. Babasını kurtarmak için çaresizce bir plan yaparak düşmanı olan pilot insan Jim ile dost olur. Babasına duyduğu sevgi ve arkadaşını kurtarma çabaları bu maceradaki en büyük ikilemdir.

GIDDY  – Serhan Aslan

Jim’in özel robotudur. İyi kalpli, maceraya hazır ve espritüeldir. Mala ve Jim arasındaki ilk başlardaki huzursuz barışın mimarıdır. Diğer robotların aksine, Jim’in emirlerinin satır aralarını okumaya çalışır ve bazen de kendi kendine çok düşünür.
www.battleforterra.com
YÖNETMEN: ARISTOMENIS TSIRBAS
7 Ağustos 2009 sadece 3D sinemalarda…
Dağıtım: UIP Filmcilik
İthalat: TMC Film

Resimler:

Bir yanıt yazın