Timothy Green’in Sıradışı Yaşamı – The Odd Life Of Timothy Green

TIMOTHY GREEN’İN SIRADIŞI YAŞAMI

Akademi Ödülü adayı yönetmen senarist Peter Hedges (“Şamar Oğlanı”, “Gilbert’ın Hayalleri), Cindy ve Jim Green (Jennifer Garner ve Joel Edgerton) adlı mutlu bir çift hakkında ilham veren, büyülü bir öykü olan “Timothy Green’in Sıradışı Yaşamı” filmiyle beyaz perdeye sihir getiriyor. Bir aile kurmak için sabırsızlanan çift, çocuklarının nasıl olacağını hayal etmektedir. Küçük Timothy (CJ Adams) fırtınalı bir gecede kapılarında belirdiğinde Cindy ve Jim ve yaşadıkları ufak Stanleyville kasabası umulmadık şeylerin bazen hayattaki en büyük hediyeleri getirdiğini öğrenirler.

Cindy Green rolünde Jennifer Garner “Timothy Green’in Sıradışı Yaşamı”

Oscar® adaylığı bulunan yazar/yönetmen Peter Hedges, ilham verici ve büyülü Disney hikayesi “Timothy Green’in Sıradışı Yaşamı” ile beyaz perdeye sihir getiriyor. Çok mutlu bir evlilik sürdüren Cindy ve Jim Green (Jennifer Garner ve Joel Edgerton) çok istemelerine ve tüm tıbbi müdahelelere rağmen,çocuk sahibi olamamaktadırlar.Yağmurlu ve fırtınalı bir gecede Timothy (CJ Adams) adında bir çocuğun karton bir kutunun içinde kapılarında belirivermesiyle Cindy ve Jim’in ve hatta yaşadıkları küçük Stanleyville kasabasındaki herkesin hayatı tamamen değişir. Böylece, beklenmedik şeylerin, insanın hayatta aldığı en büyük armağanlar olabileceğini öğrenirler.

Hedges sinema dünyasına, romanı “What’s Eating Gilbert Grape (Gilbert’ın Hayalleri)”i, Johnny Depp, Leonardo DiCaprio ve Juliette Lewis’ın başrollerinde oynadığı aynı isimli film için senaryolaştırarak giriş yaptı. Lasse Halström’ün yönettiği film,eleştirmenlerin beğenisini topladı,gişede çok büyük başarı elde etti ve Leonardo Di Caprio’ya Oscar® adaylığı getirdi. Hedges, “Gilbert Grape”den bu yana,iki filminin daha senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı: Katie Holmes’un baş rolünde oynadığı “Pieces of April (Annemler Yemeğe Geliyor)” ve Steve Carell’ın oynadığı“Dan in Real Life (Şamar Oğlanı)”.  Hedges’ın, Nick Hornby’nin romanından uyarlayarak senaryosunu yazdığı“About a Boy (Bir Erkek Hakkında)”, 2002 yılında En İyi Senaryo dalında Oscar’a aday gösterildi. Hedges ayrıca 2 roman daha yayınladı ve 12 adet tiyatro oyununun yapımcılığını üstlendi. Hedges, şimdi de, hem yazarlık hem de yönetmenlik yeteneklerini, “Timothy Green’in Sıradışı Yaşamı” filminde sergiliyor.

Proje, Hedges’ı cezbetmiş çünkü aile ve ev temaları onun her zaman ilgi alanları olmuş. Ama projenin, Hedges’a cazip gelen bir yanı daha varmış: “Daha önce hiçbir filmimde olmayan bir şey, ‘harika ve dozunda bir sihir faktörü’ var bu filmde. Benim için yepyeni bir deneyim. “E.T” ve “Big(Büyük)” gibi, sihir unsuruyla bezenmiş o kadar çok harika film yapıldı ki. Hepsinin de özünde aynı temel arzu var: ‘Eve gitmek istiyorum’. İşte bu filmde de aynı arzu ve yolculuğu bulmak mümkün” diye açıklıyor durumu.

“Timothy Green’in Sıradışı Yaşamı” filminin yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda, Golden Globe® ödüllü Jennifer Garner (“Arthur,” “Butter (Tereyağı)”), Joel Edgerton (“Warrior (Savaşçı),” “The Thing (Şey)”), Oscar® ödüllü Dianne Wiest (“Rabbit Hole (Tavşan Deliği),” “Synecdoche, New York (New York Yanılsamaları),” “I Am Sam (Benim Adım Sam)”) ve CJ Adams (“Dan in Real Life (Şamar Oğlanı)”) yer alıyor. Rosemarie DeWitt, Ron Livingston, M. Emmet Walsh, Odeya Rush, Lin-Manuel Miranda, Lois Smith, David Morse ve Common da filmde oynayan diğer isimler.

Yapımcılar,  Emmy® ve Tony Ödülü® sahibi Scott Sanders (“The Color Purple (Mor Yıllar),” “The Pee-Wee Herman Show”), Ahmet Zappa ve Jim Whitaker (“American Gangster (Amerikan Gangsteri)”, “Changeling (Sahtekar)”). Yürütücü yapımcılar ise, John Cameron (“Lars and the Real Girl (Gerçek Sevgili)”, “Fargo”) ve Mara Jacobs. Peter Hedges, senaryoyu, Ahmet Zappa’nın bir hikayesinden yola çıkarak kaleme almış.

Yapım ekibinde ayrıca, çift  Oscar® ödüllü görüntü yönetmeni John Toll (“The Adjustment Bureau (Kader Ajanları)”), yapım tasarımcısı Wynn Thomas (“Get Smart (Akıllı Ol),” “A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)”), kostüm tasarımcısı Susie DeSanto (“13 Going On 30 (Keşke 30 Olsam)”, “White Oleander (Beyaz Zakkum)”) ve Oscar® adaylığı bulunan kurgucu Andrew Mondshein (“What’s Eating Gilbert Grape (Gilbert Grape’in Hayalleri)”, “Chocolat (Çikolata)”) gibi isimler var.

Bir yanıt yazın