Troll Avı – Trolljegeren – Troll Hunter

SİNOPSİS

Hükümet tasalanacak bir şey olmadığını, Norveç dağlarında ve ormanlarında sorun çıkaran ayılardan ibaret bir şey olduğunu söylüyor. Ama yerel avcılar ve gerçeği ortaya çıkarmak isteyen üç kişilik bir öğrenci grubu buna inanmıyor. Ellerinde bir kamerayla, onlarla hiçbir işi olmayan, gizemli bir “kaçak avcının” izini sürerler. Ama ısrarları, kaçak avcının peşinde olduğu şeylerin tam anlamıyla yoluna çıkmalarını sağlar: Yani trollerin. Çok geçmeden kendilerini kır saçlı, pek de inandırıcı görünmeyen kahraman olan Trol Avcısı’nın her hamlesini görüntülerken bulurlar: Sadece masallarda olduğuna inanılan yaratıkların sırlarını gün ışığına çıkarmak için hayatlarını riske atarlar.
Norveçli senarist/yönetmen André Ovredal, tüyler ürpertici gerilim ve kara mizahla dolu, heyecan verici derecede eğlenceli bir yaratık filmi olan Trol Avcısı filmini sunar. Son derece güzel Norveç kırsallarında çekilen Trol Avcısı, işinden usanmış bir devlet görevlisi olan, emektar bir avcının Norveçlilerin sadece çocukluklarında dinledikleri öykülerden bildikleri canavarların dünyasına ışık tutmasın anlatıyor. Öğrencilerin ve seyircilerin bu avcının anlattığı olasılıksız öykülere inanması çok sürmez.

Magnet Releasing sunar: TROL AVCISI, bir Filmkameratene AS yapımı, Filmfondet Fuzz ve SF Norge AS ortak yapımı.

Yazan ve yöneten: André Ovredal.
Yapımcılar: John M. Jacobsen ve Sveinung Golimo.
Görüntü yönetmeni: Hallvard Bræn, FNF.

Başrolde: Otto Jespersen, Glenn Erland Tosterud, Tomas Alf Larsen, Johanna Mørck, Hans Morten Hansen, Robert Stoltenberg ve Urmila Berg-Domaas.

Kurgu: Per Erik Larsen.
Görsel efekt süpervizörü: Østein Larsen
Görsel efektler ve post prodüksiyon: Marcus Brodersen.
Ses tasarımcısı: Baard Haugan Ingebretsen.
Yapım tasarımcısı: Martin Gant.
Yönetmen: André Ovredal
Senaryo: André Ovredal
Görüntü yönetmeni: Hallvard Braein
Müzik: Henrik Hawor, Johan Husvik
Tür: Aksiyon, gerilim, korku
Süre: 90 dakika
Oyuncular: Johanna Morck, Tomas Alf Larsen, Gleen Erland Tosterud, Hans Morten Hansen
Dağıtım: Medyavizyon
Film ithalatçısı: Medyavizyon

“TROL AVCISI” HAKKINDA
“Masallar her zaman gerçekle örtüşmez.”
–Trol Avcısı
Troller. Şu hediyelik eşya dükkanlarındaki kocaman gözleri ve göbekleri ve parlak saçları olan, küçük, sevimli şeyler değil mi? Norveç’te troller bu imgeden ibarettir.
Reklam filmi yönetmeni André Ovredal ilk uzun metraj filmi için bir konu ararken, bütün Norveçlilerin bildiği bir konuya odaklandı: Troller.
“Norveç’e özgü, efsanevi bir sinema karakteri hakkında bir film yapmak istedim ama gerçek anlamda Norveç’e özgü bir şeye dayanmasını istedim.” diye açıklıyor yönetmen. “Bu da karakteri trol dünyasının içine ama çağdaş bir ortama yerleştirme gerekliliğini doğurdu.”
Çoğu Norveçli gibi, Ovredal da trol efsanesine dayanan masallar dinleyerek büyüdü. “Çok küçükken, ninem ve dedem, yarısı troller hakkında öyküler içeren, 1850’lerde yazılmış, “Asbjornsen ve Moe Masalları” isimli bir kitaptan bana masallar okurlardı.” diye hatırlıyor yönetmen. “Troller küçük ve sevimli yaratıklardan tutun da büyük canavarlara kadar farklılık gösteriyordu.”
Trol Avcısı filmini yapma konusunda senarist ve yönetmene ilham veren büyük canavarlar oldu. Kitapta Norveçli ressam Theodor Kittelsen’in yaptığı çizimler bulunuyordu. “Çoğunlukla canavara benzeyen trollerden ibaretti bu çizimler. Kimileri daha sevecen ve narin ama kimileri de gerçekten korkutucu, filmimizdeki trollerden bile daha korkutucu.” Yönetmenin seyircilere aksettirmek istediği trol imgesi bu oldu. “Kitap basıldığından beri trol efsanesinin gerçek anlamda kullanılmayan yanı bu olmuştur. Ne zaman bir troller hakkında bir çizgi film izleseniz veya bir hediye dükkanına gitseniz, asla bu canavar gibi olan trolleri görmezsiniz, şu şirin, küçük, cüceye benzeyen şeyleri görürsünüz. Troller etrafında dönen bir canavar film yapmak istedim ben.”
Ne var ki, Trol Avcısı onları avlamaya çalışan Hans’a ve gözlemci durumundaki üç öğrenciye odaklandığı kadar trollere odaklanmıyor. “Tam anlamıyla trol avcısının bir portresi.” diyor Ovredal. Yönetmen 1992 tarihli, bir seri katilin izinden giden bir film ekibi içeren Belçika filmi “Man Bites Dog” (Adam Köpeği Isırıyor) filminden ilham aldı. “Aşırı derecede kara mizah barındırıyor.” ki bu yönetmen ve oyuncuların filme kattıkları bir özelliktir.
Hans, günlerini vahşi, kocaman ve son derece tehlikeli trollerle uğraşarak geçiren ama çoğunlukla yoldaki hayvan leşlerini toplamak için çağrılan, Hayvan Denetim Dairesi görevlisi gibi görev gören bir kamu çalışanıdır. Hatta arabalarında seyahat eden birçok Amerikalı avcı gibi, trol avlarken Amerikan country müziği dinler. “İster inanın ister inanmayın, bu kültür Norveç’te de neredeyse aynı. İnsanlar burada country ve batı müziğini seviyorlar. Yani demografik müzik zevki çok da farklı değil.” diye belirtiyor
Ovredal.

Bir yanıt yazın