Uzaklara Gidelim – Away We Go

AMERICAN BEAUTY ve REVOLUTIONARY ROAD filmlerinin Oscar Ödüllü Yönetmeni SAM MENDES’DEN

UZAKLARA GİDELİM
“ AWAY WE GO ”


SINOPSIS

Çocuk sahibi olacaklarını öğrenince, onu büyütmek için en ideal yeri bulmaya karar veren dağınık ama sevimli çift Verona (Maya Rudolph) ve Burt (John Krasinski) çocuklarını büyütebilecek ve aile köklerini salabilecekleri bir yaşam yeri bulmak için yola düşerler…

Anne-baba olma düşüncesi onları hayatları ve işleri konusunda bir sorgulamaya itmiştir. Burt sürekli evlenmeyi teklif etmekte, Verona ise aynı sıklıkta onu geri çevirmektedir. Acaba bir baltaya sap olamayanlardan mıyız diye sorar, endişeyle. Onları Arizona, Orta Amerika, Kanada, Florida ve Güney Carolina ya götüren seyahat, aynı zamanda bin türlü farklı Amerika nın da ufak birer portresini sunar.Bebeğin dünyaya gelmesini çok az bir zaman kalmasına rağmen bir türlü yaşamak istedikleri yeri bulamayan eğlenceli çift bu yolculuk sırasında bir çok komik olayla karşılaşıyor. Güneyde yaşayan, dediğim dedik geveze eski iş arkadaşları ve onun dünyanın sonuna hazırlanan tuhaf kocası, Wisconsin deki nörotik new age kuzen, Montreal de hali vakti yerinde ve beş üvey çocuk annesi olmasına rağmen intihar eğilimlerini üzerinden atamayan eski üniversite arkadaşı ve en sonunda, karısı tarafından terk edilen Burt’un kardeşi, bu yolculuğu anlamlandıracak karakterlerdir. Yol boyunca yaşadıkları aksilikler ve aradıkları ‘ev’i bulmaları için onlara yardım etmeye çalışan enteresan akrabalar ve eski arkadaşlar da serüvenlerine renk katıyor.
Günümüzün en yetenekli yönetmenlerinden biri olan Sam Mendes den bekleneceği üzere senaryosunu en iyi şekilde tamamlayan bir görsellik ve etkileyici soundtrack eşliğinde gelişen film hem Amerika’nın hali üzerine zekice gözlemlerle dolu, hem de yer yer çok komik. Film aynı zamanda bir aşk hikayesi ve tüm akılda kalıcı ünlü yol filmlerinde olduğu gibi,karakterler ancak kilometrelerce mesafe ve geçmiş ile yapılan sürüyle muhasebeden sonra nihayet kendilerini bulabiliyorlar.”

YÖNETMEN HAKKINDA

Sam Mendes, 1965’te Reading, İngiltere’de doğdu. İlk uzun metrajlı filmi Amerikan Güzeli (1999) kendisine Oscar ve Altın Küre Ödülü kazandırdı. Yönettiği diğer filmler arasında Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’in rol aldığı Hayallerin Peşinde (2008), Cabaret (1993) ve Company (1996) müzikallerinin TV uyarlamaları ve Tom Hanks’in oynadığı Azap Yolu (2002) önde gelir.

UZAKLARA GİDELİM filmi, Sam Mendes’in Revolutionary Road filmin post-prodüksiyon aşamasında ortaya çıkmış. “UZAKLARA GİDELİM’ı diğer filmlerimden çok daha kısa sürede tamamladım. Revolutionary Road’un çekimleri ve kurgu aşamasının yoğunluğunun ardından bir an da ortaya çıktı. Dave Eggers & Vendela Vida’nın senaryosu inanılmaz keyifliydi. Beni çok güldürdü.”
“Kaçmak ve kendinlerini bulmak isteyen bir çiftin keyifli hikayesi. Senaristler, bir çiftin, aileye yeni katılacak bir bebekle başlayacakları yeni bir dönemde nelerle karşılaşacaklarını, umutlarını, korkularını, heyecanlarını yazdı. Bir ebebeyn olarak bunları bende yaşadım.”
Bu filmi izleyen, Burt ve Verona’nın kendilerine sordukları bir çok soruyu, zaman zaman bizim de cevaplarını aradığımız sorular olduğunu farkedecek. “Nasıl ve nerede yaşamalıyız?, “Aile olmak nasıl bir anlama geliyor?”…vb.
YAPIM HAKKINDA
Film başrol oyuncuları Maya Rudolph ve John … içim yapımcılar şunları söylüyor.  “Maya Rudolph’u müthiş mizah duygusu olan ve Maya’nın kılıktan kılığa girdiği Saturday Night Live’dan biliyorduk. Maya ile ilk karşılaştığımızda onun sıcak tavırlı yaklaşmından çok etkilendik. Aslına bakarsanız o gerçek hayatta da Verona karakterine çok benziyor.”  Maya da bu tespiti doğruluyor. “ Gerçekten bana çok yakın bir karakter. Senaryoyu okuduğumda Dave ve Vendela’nın yarattıkları bu çifti çok sevdim.Verona’nın hamileyken yaşadığı şeyleri ben de yaşamıştı.”
John Krasinksi  daha once Sam Mendes’in  “Jarhead”  filminde küçük bir kısımda rol almış. Ama onu daha iyi tanındığı yer “The Office” isimli tv dizisidir.  Krasinski bu filmin yapılacağını duyduğunda çok heyecanlanmış. “Sam’in hünerleri, Ellen’inkilerle (görüntü yönetmeni) birleşecekti.  Yaratıcı bir ekipti ve cool bir projeydi. Sam, bu rol için sadece seni düşünüyorum dediğinde inanılmaz mutlu oldum.”
“John ve Maya arasındaki uyum film sürükleyen esas unsurdur. İkiside son derece yaratıcı. Beni hiç hayal kırıklığına uğratmadılar.” diyor Mendes.

Bebeklerini büyütebilecekleri mutlu ve sıcak bir yuva arayan Burt ve Verona yola çıkarlarlar. Tanıdıklarının yanlarına gidip onların yaşamlarını incelerler. Senelerdir bildikleri insanların farklı yüzlerini ve enteresan yaşamlarını keşfetmek onları şaşırtırken, izleyenleri çok güldürecek…
Ejogo, Verona’nın kız kardeşi Grace, karakterinin Verona’nın pahalı versiyonu olarak tanımlıyor. “Ailesini küçük yaşta kaybetmemiş ve birbirlerinden başka kimsesi olmayan iki kardeş. Dave ve Vendala bugüne kadar bir çok başarılı iş yaptılar bu film de de hiç bir karakter sıradan değil hepsinin hikaye içinde önemli bir yeri var.”
Eski iş arkadaşı Lily: Allison Janney. “American Beauty’den sonra yeniden Sam ve Debra (cast yönetmeni) ile birlikte çok keyifliydi.” Mendes: “Janney ile yıllar sonra yeniden… Lily karakterinde yaratmak istediğimiz şey insanların ebeveyn olduklarında değişebilecekleri veya belki gerçek hallerini ortaya koyabileceklerini Verona
karakterine anlatmaktı.”
Kampüs sahneleri Madison’da çekildi. Bu sahnede genç çift, Burt’un çocukluk arkadaşı ve kuzeni LN (Ellen) ile bir araya gelecekler. LN’i Maggie Gyllenhaal oynadı. İki çocuk annesini oynamak 2006 yılında anne olan Gyllenhaal’a tanıdık gelmiş. “ Henüz yeni anne olduğum için LN’in, Burt ve Verona’nın endişelerini çok iyi anlıyabiliryordum.Eğer anne olmasaydım 11 aylık ağlayan bebekli bir sahnede ne yapardım bilemiyorum.”
LN farklı, aykırı bir anne. Annelik konusunda ilginç uygulamalar ve fikirlere sahip.
İzlerken herkesin çok güleceği bir anne olduğu kesin.  Burt ve Verona, LN ve Roderick çiftinin evine geldiğinde, çiftler arasında ortaya çıkan komik farklılık seyirciyi çok eğlendirecek.

KESİNLİKLE OLAĞANÜSTÜ!

Bu nazik göz kamaştırıcı eseri izlemeden önce kimsenin sırlarının ortaya çıkarmasına izin vermeyin. İzleyin ve konuşmaya başlayın…
– Peter Travers

John Krasinski ve Maya Rudolph, evliliği komedi cenneti yapıyor!
– Karen Durbin

Aşk hakkında; komik, arsızca ve samimi tatlı bir film!
– Nathan Englander

Enerji Patlaması! Müthiş komik bir dram!
John Krasinski ve özellikle Maya Rudolph’un performansı harika.
– Leah Rozen

Zeki, iyi gözlemlenmiş ve duygusal olarak tatmin edici…
John Krasinski ve Maya Rudolph bir romantik komedi filmi için en çekici ve inandırıcı çift.

– Claudia Puig
OYUNCULAR: JOHN KRASINSKI MAYA RUDOLPH JEFF DANIELS MAGGIE GYLLENHAAL ALLISON JANNEYCHRISMESSINA CATHERINE O’HARA PAUL SCHNEIDERKASTING: ELLEN LEWIS VE DEBRA ZANE, CSAMÜZİK YÖNETİMİ: RANDALL POSTERMÜZİK: ALEXI MORDOCHKOSTÜM TASARIMI: JOHN DUNNKURGU SARAH FLACK, ACEYAPIM TASARIMI: JESS GONCHOR
GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ: ELLEN KURAS,ASC
UYGULAYICI YAPIMCI: MARIJO WINKLER-LOFFREDA PIPPA HARIS
YAPIMCI: EDWARD SAXON MARC TURTLETAUB PETER SARAF FOCUS FEATURES SUNAR BIG BEACH’IN KATKILARIYLA
BİR EDWARD SAXON/BIG BEACH YAPIMI NEAL STREET PRODUCTIONS’IN KATKILARIYLA
SENARİST: DAVE EGGERS & VENDELA VIDA
YÖNETMEN: SAM MENDES

www.AwayWeGoMovie.com

Resimler:

Bir yanıt yazın