Yenilmez – Invictus

3 Dalda Altın Küre Adayı

En İyi Yönetmen – Clint Eastwood
En İyi Erkek Oyuncu (Dram) – Morgan Freeman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Matt Damon

YENİLMEZ
“INVICTUS”

Dört kez Oscar® kazanan Clint Eastwood (“Million Dollar Baby”/“Milyonluk Bebek”, Unforgiven/Affedilmeyen) tarafından yönetilen “Invinctus/Yenilmez”, Nelson Mandella’nın (Morgan Freeman) ülkesinde birliği ve beraberliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımı kaptanıyla (Matt Damon) yaptığı işbirliğinin ilham verici hikayesini anlatıyor.

Yeni seçilen Nelson Mandela, milletinin ırk ve ekonomik nedenlerden dolayı ayrımcılığa uğradığını bilmektedir. Mandela sporun uluslararası dili sayesinde insanları birleştireceğine inandığı için, 1995 Dünya Kupası’nda inanılması güç bir çıkış yapan Güney Africa futbol takımını destekler.

Filmin başrollerini Oscarlı oyuncular Morgan Freeman (“Million Dollar Baby”/“Milyonluk Bebek”, “The Dark Knight/Kara Şövalye”) ve Matt Damon (“Good Will Hunting”, “Bourne Serisi”) paylaşıyor.

Warner Bros. Pictures, Spyglass Entertainment işbirliği ile bir Revelations Entertainment/ Mace Neufeld ve Malpaso yapımı olan “Invintus/Yenilmez”i sunar. Eastwood’un yapımcılığını üstlendiği filmin diğer yapımcıları;  Lori McCreary’nin ve Freeman’nın  Revelations Entertainment şirketinin yetkisi ile; Eastwood’un Malpaso Productions’dan kıdemli yapımcı ortağı Robert Lorenz ve Mace Neufeld Productions’dan Mace Neufeld. Senaryo, John Carlin’in “Playing the Enemy” kitabından uyarlandı ve senaryosu Güney Afrikalı yazar Anthony Peckham tarafından yazıldı. Filmin yönetici yapımcıları; Freeman, Tim Moore ve Spyglass Entertainment’dan Gary Barber ve Roger Birnbaum.

Kamera arkasının yaratıcı ekibinde ise; görüntü yönetmeni Tom Stern, Yapım tasarımcısı James J. Murakami, editörler Joel Cox ve Gary D. Roach ve kostüm tasarımcısı Deborah Hopper yer alıyorlar. Aynı zamanda bu ekip daha önce Eastwood’la “Gran Tarino” için de çalışmıştı.

“Invictus/yenilmez” Güney Afrikadaki Johannesburg ve Cape Town şehirleri ve çevresinde çekildi.

Ülkemizde 26 Şubat 2010’da gösterime girmesi planlanan filmin dağıtımı bir Warner Bros. Entertainment kuruluşu olan Warner Bros. Pictures tarafından gerçekleştirecektir.

www.yenilmez-film.com

Bir yanıt yazın