Yüreğine Sor

YüREĞİNE SOR
12 MART 2010

İki genç insan, Esma ile Mustafa, birbirini sevmiştir.Ancak Mustafa gizli Hıristiyan’dır. Esma dahil herkes onu Müslüman sanmaktadır.

SİNOPSİS
Engeli de kendi kadar büyük bir aşk hikâyesi…
Farklı inançlar saf bir aşka engel olabilir mi?
Yer: Doğu Karadeniz
Zaman: 19. yüzyılın sonları

İki genç insan, Esma ile Mustafa, birbirini sevmiştir. Gelecek; ancak birlikte olduklarında anlamlıdır onlar için. Yoksa hayatın bir değeri yoktur. Ne var ki,
bu aşkın döneme ve yöreye özgü bir engeli bulunmaktadır: Mustafa gizli Hıristiyan’dır. Esma dahil herkes onu Müslüman sanmaktadır.

Öbür yandan Osmanlı, yaptığı yasal düzenlemelerle Hıristiyan tebaayı Müslümanlarla eşit duruma getirmiştir. Kilise, gizli Hıristiyanların artık dinlerini açıklamasını istemektedir. Bu zor bir durumdur Mustafa için; kilise ile aşkı arasında kalmıştır. Çünkü Hıristiyan olduğu bilinirse hayatında Esma olamayacaktır. Müslüman bir kızın bir Hıristiyan erkekle evlenmesi ne toplumsal, ne de yasal olarak mümkündür. Mustafa, Esma’yı alıp götürecek ve açıklayacaktır durumunu. Esma’nın bunu mesele etmeyeceğinden emindir.

İki sevgili kaçmaya hazırlanmaktadır ki, dedesi ölüyor Mustafa’nın.“Hacı Süleyman” babası gibi ve babasının babası gibi Müslüman mezarlığına gömülecektir. Cemaat namaza durmuştur ki, Mustafa’nın babaannesi bomba gibi düşüyor ortalarına. “Durun!” diyor. “Kocam, Yuhannes adıyla vaftiz edilmiştir, Hıristiyan’dır.”

Şimdi, bir yasak aşktır Esma ile Mustafa’nın aşkı. Yine de her şeyi göze alıp kaçacaktır âşıklar. Ama Esma’nın -bir Hıristiyanla kaçarak- hayatını tehlikeye atmasına dayanamayacak biri vardır. Esma’yı tutkuyla seven Mehmet.

Toplumsal koşullar, Esma ile Mustafa’nın aşkından daha güçlüdür.
Ve aşklarını savunabilmek için efsane olmaları gerekecektir…


YÖNETMEN
YUSUF KURÇENLİ

1947 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde doğdu. Gazetecilik öğrenimi gören Kurçenli, 1973 – 1980 yılları arasında yapımcı ve yönetmen olarak TRT’da çalıştı. TRT çalışanı olarak yönettiği filmlerden ikisi Monserrad (Özgürlüğün Bedeli) ve At Gözlüğü’dur. Türk sinemasında kendi anlatım dilini oluşturmuş yönetmenlerden biri olan Kurçenli’nin pek çok başarılı dizide de yönetmen olarak imzası bulunuyor.

Filmografi

1983    VE RECEP VE ZEHRA VE AYŞE
Uluslar arası Berlin Film Festivali
1985    ÖLMEZ AĞACI
Uluslar arası Berlin Film Festivali
1986    MERTOĞLU ÖMER BEY
Kültür Bakanlığı Ödülü
1987    GRAMOFON AVRAT
Uluslar arası İstanbul Film Festivali Özel Ödül
1989    GÖNÜL GARİP BİR KUŞTUR
1990    KARARTMA GECELERİ
Uluslar arası İstanbul Film Festivali
En İyi Film ve En İyi Yönetmen Ödülü
27. Antalya Film Festivali
En İyi Yönetmen Ödülü
6. Adana Film Festivali
En iyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Aktör Ödülleri
Kültür Bakanlığı Ödülü
İspanya Vallodolid Film Festivali Jüri Özel Ödülü
Venedik Film Festivali Yarışma Filmi
Londra Film Festivali
1992    RAZİYE
1994    ÇÖZÜLMELER
13. Uluslar arası İstanbul Film Festivali
En İyi Yönetmen Ödülü
7. Ankara Film Festivali
En İyi Yönetmen,
En İyi Senaryo,
En İyi Kadın Oyuncu,
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülleri
Montreal Film Festivali
1997    ANTİKA TALANI – Belgesel / Drama
AGON 2. Akdeniz Arkeoloji Film Festivali
En İyi Senaryo Ödülü
Uluslar arası Kiel Arkeoolji Film Festivali Özel Ödül
2003    GÖNDERİLMEMİŞ MEKTUPLAR
22. Uluslar arası İstanbul Film Festivali
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

YAPIMCININ BAKIŞI
Sinema bana, hayatın sadece kendi hayatımdan ibaret olmadığını hatırlatan, beni besleyen, heyecanlandıran bir sanat.

Şanslıyım ki ikinci kez uzun metrajlı bir film deneyimi yaşıyorum. Yapımcılığını üstlendiğim bu ikinci Yusuf Kurçenli filmiyle ilişkim, senaryo çalışmasına katılarak, Karadeniz’i soluyarak başladı, gelişti. Yüreğine Sor, 10 film çekmiş, Türkiye’de ve uluslararası arenada ödüller kazanmış Yusuf Kurçenli’nin “ilk filmim” olarak tanımladığı film projesi. Onun Doğu Karadeniz’de geçmiş çocukluk anılarından yola çıkarak, sanatının ve yaşamının olgunluk evresinde izleyiciyle özgün bir ilişki kurduğunu görüyorum. İnsana insan olduğunu hatırlatmak gibi bir şey.

Benim de motivasyonum, film yoluyla daha iyi bir dünyaya katkıda bulunabilmek. Dünyadaki en engin duygu aşk. İnsan ömrüne değer katan, hayatımızı derinleştiren duygu.Yüreğine Sor, içinde yaşamı barındıran, tüm samimiyeti ve doğallığıyla, büyük bir engele rağmen imkânsızlığıyla yaşanmaya çalışılan tutkulu bir aşk! Çevresine bezenmiş, insana dair birçok alt hikâyeyle birlikte, Karadeniz’in hırçınlığı, inancın gücü, sevdanın karalığı, engelin büyüklüğü, sınırların keskinliği, sevginin coşkusu, hayatın kendisi bu aşk hikâyesinde. Bu büyük aşkın önündeki engel ise din ayrımı.

İnsanlığın büyük derdi ayrımcılık. Farklı inançlar, saf bir aşkın engeli olabilir mi?
Filmimiz aşktan yana. İzleyiciyi saf sevginin tarafını tutmaya çağırıyor.
Yüreğine Sor, inandığım, başkalarıyla paylaşmak istediğim bir öykü, bir üçlemenin ilk filmi.

Yüreğine Sor hem batılı hem doğulu; evrensel ve yine Karadenizli! Dili, anlatımcı ve izlenimci değil, yorumcu bir yaklaşıma sahip. Sadece gözün gördüğü değil, tasarlanmış bir ortam ve atmosferde hakiki ve samimi duygular! Bizim kurduğumuz bir masal!

Karadeniz’in görsel lezzeti, müziklerin güzelliği, oyuncularıyla zengin bir film.
Yüreğine Sor çekim ekibini oluştururken büyük özen gösterdik. Ve ne mutlu ki, daha önce Yusuf’la da başarılı filmlere imza atmış eski dostumuz Colin Mounier görüntü yönetmenimiz olarak yeniden bizimle.
Film Karadeniz’de geçiyor, tabii ki müziği Karadenizli, ruhunu ve kalkışını Karadeniz’den alan ve evrensele doğru açılan bir müzik olacak. Filmin müzikleri, Kalan Müzik’le dayanışma içinde, bölgenin müzik geleneği üzerine araştırma yapan Karadenizli müzikolog sanatçı Ayşenur Kolivar ile kompozitör Ayşe Önder tarafından hazırlanıyor.
Bahar Korçan’ın özel dokunuşları filmin kostümlerine değer kattı.Geniş bir oyuncu kadromuz var. Yıldız gençler, halkın dizilerden tanıyıp sevdiği oyuncular, yıllarını sahnelere vermiş ustalar.
Esma, hayata karşı gücünü saflığından, sevgisinden alan bir kız olmalıydı. Güzel, taze, çevik, duru, iyi. Tuba’da tam aradığım, hayalimde canlandırdığım Esma’yı buldum. O da ilk sinema filminin heyecanını yaşıyor. Güzel olacak. Tuba Büyüküstün, Kenan Ece, Hakan Eratik; üç çocuğum gibi.

Yüreğine Sor’ın, verdiği mesajıyla ülkemizde en geniş kitlelerle kucaklaşıp, sonrasında da Avrupa’ya,dünyaya giden kaliteli bir Türk filmi olması hedefimiz.
Filmin efsanevi bir aşk hikâyesi olarak gönüllerde yer edeceğine inanıyoruz.

KÜNYE

Yazan ve Yöneten: Yusuf Kurçenli
Görüntü Yönetmeni: Colin Mounier
Sanat Yönetmeni: Meral Özen
Müzik: Kalan / Ayşenur Kolivar, Ayşe Önder
Yardımcı Yönetmen: Çiğdem Sezgin
Teknik Yönetmen: Oykun Asyalıoğlu
Kostüm: Fadim Üçbaş
Ses: Mustafa Bölükbaşı
Işık Şefi: Adnan Atar
Set Amiri: Mustafa Boduroğlu
Makyöz: Elvan Aksakallı
Kuaför: Murat Özer
Öykü ve Senaryo Danışmanı: Önder Saraloğlu
Yerel Kültür Danışmanı: Ömer Asan
Kostüm Danışmanı: Bahar Korçan
Folklör Danışmanı: Ahmet Sandıkçı
Bıçak Horonu: Aclan S. Genç
Koreografi: Yeşim Alıç
Şive Eğitmenleri: Zelkif Yelkenci, Emine Kaşıkçı
Uygulayıcı Yapımcı: Hakan Özbek
Ortak Yapımcı: Önder Saraloğlu
Yapımcı: Nesteren Davutoğlu

OYUNCU ÖZGEÇMİŞLERİ
TUBA BÜYÜKÜSTÜN / ESMA
1982 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Tuba Büyüküstün, üniversitede okuduğu süre boyunca reklam filmlerinde rol aldı. Yönetmen Tomris Giritlioğlu ile tanıştıktan sonra televizyon oyunculuğuna adım atan Tuba Büyüküstün, 2004 yılında Çağan Irmak’ın yönettiği Çemberimde Gül Oya adlı dizideki Zarife rolüyle büyük çıkış yakaladı. Aynı yıl Cemal Şan’ın yönettiği Gülizar adlı televizyon filminde Şevket Çoruh ve Yetkin Dikinciler’le başrolü paylaştı. Üst üste başarılı televizyon projelerinde ismini duyuran Büyüküstün, aynı zamanda eğitimini aldığı sahne ve kostüm tasarımı üzerine çalışmalarını sürdürüyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Asi (2007-2009), Sınav (2006), Aşk Yolu (2005), Babam ve Oğlum (2005), Ihlamurlar Altında (2005), Gülizar (2004), Çemberimde Gül Oya (2004),Sultan Makamı (2003)
KENAN ECE / MUSTAFA
1980 yılında doğdu. Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra 2004 yılında Amerika’da Davidson College’da tiyatro ve ekonomi eğitimini tamamladı. Üniversitenin ardından İrlanda’da yaşamaya başladı. Bu iki yıl boyunca oyunculuk derslerine devam eden Kenan Ece, İrlanda’da 15 yıldan beri yayınlanan Fair Collage adlı dizinin
13 bölümünde rol aldı. Dizi projelerinden sonra İrlanda Devlet Tiyatrosu’nda çok sayıda oyunda yer aldı. Başrollerini Özgü Namal ve Demet Evgar’la paylaştığı, Osman Sınav’ın yönettiği Masumlar dizisiyle Türkiye’deki oyunculuk kariyerine
adım attı. Kenan Ece’nin ilk sinema projesi, başrollerini Tuba Büyüküstün ve
Hakan Eratik ile paylaştığı Yüreğine Sor oldu.
HAKAN ERATİK / MEHMET 1977 yılında İstanbul’da doğdu. Öğrenimini bilgisayar üzerine yapan Hakan Eratik, radyoculuk ve sunuculuk alanında eğitimine devam etti. Süper FM ve
Radyo Tatlıses’te uzun süre radyoculuk yaptı. Oyunculuğa 2006 yılında
Sinan Çetin’in yönettiği bir reklam filmiyle adım attı. Coca-Cola, Nescafé ve
Yapı Kredi gibi birçok markanın reklam kampanyalarının aranan yüzü oldu.
2006 yılında Ece Uslu’yla beraber başrollerini paylaştığı Sırça Köşk ile sevilen dizilerde oyunculuk kariyerine devam etti. Çok sayıda film teklifinin ardından ilk sinema projesi, kendisi için çok özel olduğuna inandığı Yüreğine soroldu.
Rol Aldığı Diziler Cam Kırıkları (2009), Sürgün Hayatlar (2008), Sessiz Gemiler (2007),
Geniş Zamanlar (2007), Sırça Köşk (2006), Ödünç Hayat (2005),
Şarkılar Susmasın (2004)
ALİYE ESRA SALEBCİ / SULA
Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan 2007 yılında mezun oldu. Bu dönemde, televizyona popüler isimler kazandırmış olan Avrupa Yakası’nda rol aldı. 2008 yılında katıldığı atölyeler arasında Centro Internazionale Studi Di Biomeccanica Teatrale
(International Center of Theatrical Biomechanics), Intensive Courses of Theatrical Biomechanics of Meyerhold ve Scuola Internazionale dell’Attore Comico,
Italy International Training Session in Commedia Dell’arte gibi çalışmalar yer alıyor.
ALP ÖYKEN / SÜLEYMAN Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Televizyonda 90’lı yıllarda çocukların çok sevdiği Susam Sokağı’nda “Tahsin Usta” olarak tanındı. Aynı zamanda seslendirme sanatçısı olan Alp Öyken, sinema filmlerinde ve dizilerde oyunculuk kariyerine devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler Adalet Oyunu (2009), Osmanlı Cumhuriyeti (2008), Felek Ne Demek? (2006), Dicle (2006), Yine de Aşığım (2005), Sahra (2004), Beşik Kertmesi (2002), Emanet (2002), Zümrüt (2000), Gözlerim Aklına Gelirse (2000),
Evdeki Yabancı (2000), Eyvah Kızım Büyüdü (1998), Gurur (1994),
Hayatın İçinden (1993)
AYLA ALGAN / SEFİYE
1937’de İstanbul’da doğan Ayla Algan, çocukluğunda piyano, bale ve şan dersleri aldı. Amerika’da New York Actor Stüdyo’da sahne eğitimi alan sanatçı, Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Şehir Tiyatroları’nın kadrosuna girdi ve 1961’de Tarla Kuşu adlı oyunda tiyatroda ilk kez rol aldı. LCC Tiyatro Okulu’nda tiyatro öğretmenliği ve oyuncu eğitmenliği yapan Algan, işçi tiyatrosu çalışmalarında Tuncel Kurtiz, Şener Şen, Macit Koper gibi sanatçılarla çalıştı. Yaratıcı ve Çağdaş Tiyatro Teknikleri kursu ile ünlü oyunculara oyuncu koçluğu yapan Ayla Algan’ın, aldığı ödüller arasında 1973’te Bulgaristan Altın Orfe Müzik Yarışması’nda ikincilik ödülü,1977’de Polonya Sopt Festivali Şarkı Yarışması’nda birincilik ödülü bulunuyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Ayda (2007), Şöhret Okulu (2007), Binbir Gece (2006),
Öteki Türkiye’de Bir Cumhurbaşkanı (2004), Patroniçe (2004), Ziyaret (2004), Arapsaçı (2004), Aliye (2004), Yadigar (2004), Metropol Kabusu (2003),
Hızma (2002), Havada Bulut (2002), Biz Size Aşık Olduk (2002),
O da Beni Seviyor (2001), Yıldız Tepe (2000), Hanım Ağa (2000), Üzgünüm Leyla (2000), Kurşun Kalem (2000), Harem Suare (1999), Şükran Büfe (1999), Sıdıka (1997), Ali / Sakın Arkana Bakma (1996), Beşi Bir Yerde (1996),
Doktora Bak Doktora (1994), Yaz Yağmuru (1993), Kız Kulesi Aşıkları (1993), Seni Seviyorum Rosa (1992),Dört Mevsim İstanbul: İstanbul Bir Özlemdir (1990), Çil Horoz (1987), Eksik Etek (1976), Salak Bacılar (1975), Gölgedeki Adam (1970), Son Söz Benim (1970), Yılan Soyu (1969), Zilli Nazife (1967),
Ah Güzel İstanbul (1966), Biraz Kül Biraz Duman (1966), Yıldız Tepe (1965), Karanlıkta Uyananlar (1964)
AYŞE TUNABOYLU / MELEK
1962’de İstanbul’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1985-1989 yılları arasında
Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk yaptı. 1989-1994 yılları arasında
Bursa Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı. 1994’ten bu yana İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk kariyerine devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Zincirbozan (2007), Aynı Çatı Altında (2006), Balans ve Manevra (2004),
Aliye (2004), Yıldızların Altında (2002), Aşkım Aşkım (2001),
Dedem, Gofret ve Ben (2001), Hiç Yoktan Aşk (2000),
Çarli İş Başında (2000), İkinci Bahar (1999), Salkım Hanımın Taneleri (1999), Yılan Hikayesi (1999), Yasemince (1997), Ruhsar (1997)
CİVAN CANOVA / MECİT
Yönetmen Mahir Canova’nın oğlu olan Civan Canova, 1955’te Ankara’da doğdu. Sanat hayatına ilk kez 1974 yılında Yılmaz Güney’in Arkadaş filminde oyuncu olarak başlayan Canova, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Tiyatronun yanı sıra sinema filmleri ve dizilerde de rol alan sanatçı, halen İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk kariyerine devam ediyor.   ÖDÜLLERİ 12. Sadri Alışık Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Eve Dönüş (2007), 43. Antalya Film Şenliği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Eve Dönüş (2006), Avni Dilligil En İyi Oyun Yazarı – Sokağa Çıkma Yasağı (2000), Kültür Bakanlığı En İyi 10 Senaryo Dalında Ödül – Kör Buluşma (1989), Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü – Sokağa Çıkma Yasağı (1997), İsmet Küntay En İyi Oyun Yazarı Ödülü – Kıyamet Sularında (1994), Avni Dilligil En İyi Oyun Yazarı Ödülü – Kıyamet Sularında (1996), Afife Jale Ödülleri En Başarılı Erkek Oyuncu – Kaktüs Çiçeği (2001),
Afife Jale Ödülleri En Başarılı Erkek Oyuncu – Bir Casusa Ağıt (1998)
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Ay Işığı (2008), Sınıf (2008), Eksik Etek (2007), Esir Kalpler (2006),
Eve Dönüş (2006), Çeşm-i Bülbül (2005), Gece Yürüyüşü (2004),
Ömerçip (2003), Sır (1997), 80. Adım (1996), Sokaktaki Adam (1995),
Bizim Aile (1995), Çiçek Taksi (1995), Yalancı Şafak (1990), Acı Lokma (1986), Hırsız (1986), Yıkılan Gurur (1983), Berduşlar (1982), Mutlu Ol Yeter (1981), Yaşamak Bu Değil (1981), Nehir (1977), Arkadaş (1974)
DORUK ŞENGEZER / NECMİ
1983 doğumlu Doruk Şengezer, Anadolu Üniversitesi Tiyatro Bölümü
Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan 2007 yılında mezun oldu. Kısa filmlerle başladığı oyunculuk kariyerine sinema projeleriyle devam ediyor.
Rol Aldığı Filmler
Nefes (2009), Gurbet Kuşları (2008), Ve Hayat-Kısa Film (2006),
Beş Duyu-Kısa Film (2003)
ECE BAYKAL / MASALCI 1961 doğumlu Ece Baykal, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde oyunculuk ve drama dersleri aldı. Çeşitli sinema filmlerinde, dizilerde oyuncu ve seslendirme sanatçısı olarak görev yapan Ece Baykal, halen Tiyatro İstanbul’da oyunculuk dersleri vermeye devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Arka Sıradakiler (2008), Oğlum İçin (2007), Ezo Gelin (2006), Can (2006), Anadolu Efsaneleri – Dikilitaş Efsanesi (2005)
EMİN GÜMÜŞKAYA / OVİD
1948 yılında doğdu. 1981 yılında Bay Alkolü Takdimimdir isimli projeyle dizilerde oyunculuğa başladı. Özellikle Arka Sıradakiler dizisinde canlandırdığı “Müdür” karakteriyle izleyiciden büyük beğeni topladı.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Uygun Adım Aşk (2009), Büyük Buluşma (2008), Arka Sıradakiler (2008), Komedi Türk (2008), Yalancı Romantik (2008), Gece Gündüz (2008), Peri Tozu (2007), Yaralı Yürek (2007), Kınalı Kuzular: Mehmet Akif Ersoy (2007), İstiklal: -Kara Yılan (2007), İstiklal: Şahin Bey (2007), Demir Leblebi (2007), Beni Babama Götür (2007), Acemi Cadı (2006), Kiralık Anne (2006), Şifacı (2006), İlk Göz Ağrısı (2005), Tuzak (2005), Başkan (2005), Avrupa Yakası (2004), Gece 11:45 (2004), Kadirşinas (2004), Büyük Yalan (2004), Koçum Benim (2002), Bulut Bey (2002), Kolay Para (2002), En Son Babalar Duyar (2002), Sırlar Dünyası (2002), Laleli’de Bir Azize (1998), Küçük Şeyler (1992), Bay Alkolü Takdimimdir (1981)
ENDER YİĞİT / KONSOLOS
1953 doğumlu Ender Yiğit, Adana Belediyesi Şehir Tiyatroları, Ankara Birlik Tiyatrosu ve ?İstanbul Devrim İçin Hareket Tiyatrosu gibi topluluklarla çalıştı. Tiyatro, sinema filmleri ve dizilerde oyunculuğa devam eden Ender Yiğit, seslendirme sanatçılığı da yapıyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler Memleket Hikayeleri – Yarim Elin Oldu (2008), Memleket Hikayeleri – Bekle Sevdiğim (2008), Arka Sokaklar (2008), Gurbet Kadını (2008), Anne Babamla Evlensene (2008)
HAKAN KARAHAN / YAKUP 1960 yılında İstanbul’da doğan Hakan Karahan, yüksek öğrenimini 1983’te University of Miami’de işletme üzerine tamamladı. Bir süre özel sektörde yöneticilik yapan Karahan, 2003 yılında iş hayatı ile olan ilişkisini noktaladı. Gazete ve dergilerde çeşitli konularda makaleler yazdı. Şiir, roman, deneme gibi farklı türlerde kitapları yayımlanan Hakan Karahan aynı zamanda Sağır Oda dizisinin senaryolarını yazdı, oyuncu olarak da görev aldı.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler Kaptan Feza (2009), Gölgesizler (2008), Sağır Oda (2006)
HİLMİ ÖZÇELİK / AHMET 1968 yılında Rize’de doğan Hilmi Özçelik, oyunculuk kariyerine
Ankara Birlik Tiyatrosu’nda başladı. Levent Kırca&Oya Başar Tiyatrosu,
Asuman Dabak Tiyatrosu, Abdullah Şahin Tiyatrosu, Tiyatrol Oyuncuları gibi topluluklarla çalıştı. Tiyatronun yanı sıra sinema filmleri ve dizilerde oyunculuk kariyerine devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler Ulak (2008), Eve Giden Yol (2007), Hacı (2006), Eksi 18 (2006), Zümrüt (2004),
Bulutları Beklerken (2004), Sınırlı Aşk (2003), Rus Gelin (2002)
LEVENT CAN / İSHAK
Tiyatro kariyerine Ali Poyrazoğlu ile başlayan Levent Can, çeşitli dizilerde oyuncu olarak rol aldı. Oyuncu koçluğu da yapan Levent Can, tiyatronun yanı sıra, sinema filmleri ve dizilerde rol almaya devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Hicran Yarası (2009), Denizden Gelen (2009), Dur Yolcu (2008), Devrim  Arabaları (2008), Emret Komutanım (2008), Kınalı Kuzular: Hasan Ethem (2007), Kınalı Kuzular: Son Nefes (2007), Kınalı Kuzular: Beni Sizlerden Ayırmayın (2007), Kısmet Değilmiş (2005), Gen (2005), Ah Be İstanbul (2004), Aynalar (2004), Yazı Tura (2003), Bir Tatlı Huzur (2002), Beyoğlu Rüyası (2000), Aile Bağları (1999), Denize Hançer Düştü (1992)
MAHMUT GÖKGÖZ / OFLU HOCA 1951 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü 1975 yılında bitirdi. 1980 yılına kadar bu kurumda oyunculuk ve yönetmenlik yapan sanatçı daha sonra Almanya, Fransa, Hollanda ve İsveç’te tiyatro çalışmalarını sürdürdü. 1990 yılında Paris Gençlik Tiyatrosu’nu kuran sanatçı,
bu topluluğun yönetmenliğini yaptı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tiyatro öğretmenliği yaptı. 1998 yılında
İstanbul Devlet Tiyatrosu’na atanan sanatçı, aynı zamanda MSM, Tiyatro Ayna gibi özel kurumlarda yönetmenlik yapıyor, sinema filmleri ve dizilerde oyunculuk kariyerine devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Mavi Gözlü Dev (2007), Ulak (2007), Gen (2005), Babam ve Oğlum (2005), Kalbin Zamanı (2004), Güle Güle (1999), N’olacak Şimdi (1979), Yusuf ile Kenan (1979), Çemberimde Gül Oya (2004), Yol Arkadaşım (2008), Doktorlar (2006), Beyaz Gelincik (2005), Azize (2004), Hayat Bilgisi (2003), Koçum Benim (2002), Masallar (2000), Büyükbabam ve Ben (2000), Çitlenbik Dergisi (2000), Baykuşların Saltanatı (2000), Dikkat Bebek Var (2000), Hayatım Roman (2000), Üvey Baba (2000), Kurtlar Sofrası (1999)
MELEK AKARSU / ZEYNEP 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Kastamonu’da tamamlayan Melek Akarsu, oyunculuğa TRT ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak yapımı olan, aynı zamanda sesli çekilen eğitim programlarıyla başladı. 1980’den bu yana 50’ye yakın reklam filminde oyunculuk yaptı, kariyerine dizilerde aldığı rollerle devam etti.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler İstanbul’u Ölesiye Sevmek (2008), Geç Gelen Bahar (2008), Geniş Zamanlar (2007), Tek Celse (2001), Zor Karar (2004), Süper Baba (1993), Çalıkuşu (1986)
MERT TRENOVA / LÜTFÜ İstanbul’da doğan Mert Trenova, oyunculuğa ilk adımını Çağan Irmak’ın senaryosunu yazıp yönettiği Ulak filmiyle attı. Geleceğin umut vaat eden yeteneklerinden biri olan Trenova, bu ilk rolüyle izleyicilerin büyük beğenisini topladı.
NİHAN BÜYÜKAĞAÇ / FERİYE 1981’de İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan 2005 yılında mezun oldu. Çeşitli tiyatro oyunlarında ve dizilerde oyunculuk kariyerine devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler Derdest (2008), Sınıf (2008), Senden Başka (2007), Fırtına (2006)
NİHAT İLERİ / YUNUS 1955 yılında Samsun’da doğdu. 1977’de Ankara Devlet Konservatuvarı
Tiyatro Bölümü’nden mezun olan sanatçı, aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’na girdi. İki yıl sonra, yeni kurulan İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ilk oyuncularından biri oldu. 1993’ten 1998’e kadar Almanya’da Theater an der Ruhr’da uzun süreli çalışmaları oldu. Sinema ve dizi filmlerde de rol alan İleri, 2006-2007 sezonunda Levent Öktem, Laçin Ceylan ile birlikte Bi Tiyatro’yu kurdu. Seslendirme sanatçılığı da yapan Nihat İleri, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuğa devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Mavi Gözlü Dev (2007), Eksik Etek (2007), Oyunlarla Yaşayanlar (2007),
Binbir Gece (2006), Körfez Ateşi (2005), Cenneti Beklerken (2005), Büyü (2004), Bir İstanbul Masalı (2003), Çınaraltı (2003), Havada Bulut (2002), Maruf (2001), Yeditepe İstanbul (2001), Yeraltında Dünya Var (2001), Kurtuluş (1996),
Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal (1989), Ayaşlı ve Kiracıları (1989),
Yarın Artık Bugündür (1987)
NİŞAN ŞİRİNYAN / PAPAZ 1958’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdikten sonra, Bursa Devlet Tiyatrosu’nda profesyonel oyunculuğa başladı. 1986’da İstanbul Devlet Tiyatrosu kadrosunda yer alan sanatçı, halen bu tiyatroda oyunculuk ve yönetmenlik yapmaya devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler Kurtlar Vadisi (2002), Sevgilim İstanbul (1999)
ORHAN ALKAYA / ŞEHİRLİ PAPAZ
1958 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda okuduğu süre boyunca, günlük gazete ve dergilerde değişik sanat disiplinleri üzerine eleştiri yazıları, siyasi makaleler, denemeler yazdı. Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk ve yönetmenlik yapan Orhan Alkaya; ansiklopedi yazarlığı, gazetecilik, editörlük, danışmanlık dışında, sinema filmlerinde aldığı başarılı rollerle tanındı.
Birgün gazetesinde yazıları yayımlanmakta olan Alkaya’nın basılmış 6 kitabı bulunuyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri
İyi Saatte Olsunlar (2004), Sarı Tebessüm (1992), On Kadın (1987),
Seni Seviyorum (1983)
SELDA ÖZER / AYŞE
1961 yılında İstanbul’da doğdu. Manken olarak başladığı kariyerine oyuncu olarak devam etti. 1996 yılında Şehnaz Tango adlı dizide canlandırdığı karakterle hafızalarda iz bıraktı. 1999’da Harem Suare’deki performansı, filmin vizyonda olduğu dönemde eleştirmenler tarafından büyük beğeni topladı.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Ertelenmiş Hayatlar (2007), Rüyalarda Buluşuruz (2006), En İyi Arkadaşım (2004), Saçsaça Başbaşa (2004), Bir İstanbul Masalı (2003), Asmalı Konak – Hayat (2003), Gurbet Kadını (2003), Asmalı Konak (2002), Benim İçin Ağlama (2001), Karate Can (2001), Harem Suare (1999), Ateş Dansı (1998), Yanlış Saksının Çiçeği (1997), Şehnaz Tango (1996)
TANER BARLAS / STELYO
1947’de Burdur’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve
LCC Tiyatro Okulu’ndan mezun oldu. Tiyatro ile birlikte pantomim eğitimini İngiltere’de ve Polonya’da geliştirdi. Ulusal ve uluslararası çeşitli tiyatro ve pantomim festivallerine oyuncu olarak katıldı, oyunlar yazdı ve yönetti.
1984 yılında kurduğu Mim Tiyatro’nun 5 yıl sanat yönetmenliğini yaptı.
Halen İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda yönetmen ve oyuncu olarak görevine devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Ah İstanbul (2006), Fırtına (2006), Kaybolan Yıllar (2006), Yedi Günah, Yedi Tepe, Bir Metropol (2005), Kimsesiz Zaman Tasvirleri (2004), Çemberimde Gül Oya (2004), Kampüsistan (2003), Papatya ile Karabiber (2002), Asmalı Konak (2002), Yapayalnız (2001), Ceket (2000), Yalan Dünya (2000), Çilekli Pasta (2000), Filler ve Çimen (2000), Fasulye (1999), Kaçıklık Diploması (1998), Affet Bizi Hocam (1998), Kördüğüm (1997), Böyle mi Olacaktı (1997), Baba Evi (1997), Solgun Bir Sarı Gül (1996), 80. Adım (1996), Yüzleşme (1996), Kurtuluş (1996), Sahte Dünyalar (1995), Aşk Üzerine Söylenmemiş Herşey (1995), Bir Aşk Uğruna (1994), İz (1994), Bir Yanımız Bahar Bahçe (1994), Tatlı Betüş (1993), Amerikalı (1993), Hadi Gel Bar (1992), Piano Piano Bacaksız (1992), Seni Seviyorum Rosa (1992), Uzun İnce Bir Yol (1991), Berdel (1990), Asiye Nasıl Kurtulur? (1986), Değirmen (1986)
TOMRİS OĞUZALP / MARİA 1932 yılında Trabzon’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1953 yılında Sarı Zeybek ile sinema hayatına atıldı. Uzun süre Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetici olarak çalışmanın ardından, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda ve Kent Oyuncuları’nda görev aldı. Seslendirme sanatçılığı yapan ve Çasod üyesi olan Tomris Oğuzalp’in aldığı ödüller arasında 32. Antalya Film Şenliği En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, Yılın Kadını Nisa Serezli Ödülü, Ankara Sanatsevenler Ödülü, Avni Dilligil Ödülü bulunuyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Beyaz Melek (2007), Cumbadan Rumbaya (2005), Mızgin (2005), Hazan (2005), Seher Vakti (2005), Paydos (2004), Canım Annem (2004), İyi Aile Robotu (2004), Elveda (2003), Nisan Yağmuru (2001), Merdoğlu (2000), zülküf ile Zarife (2000), Kiralık Kadın (2000), Hayat Bağları (1999), Küçük Besleme (1999), Avcı (1997), İntizar (1997), Akrebin Yolculuğu (1997), Yaban (1996), Zehra Ana (1996), Gül ve Diken (1995), Mirasyediler (1995), Çözülmeler (1994), Gerilla (1994), Suçlu (1989), Teyzem (1986), Milyarder (1986), Körebe (1985), Kurbağalar (1985), Hayatın İçinden (1993), Yalancı (1993), Yaz Evi (1993), İki Kızkardeş (1992), Yıldızlar Gece Büyür (1991), Gecenin Öteki Yüzü (1987), Yeniden Doğmak (1987), Yarın Artık Bugündür (1987), Çalıkuşu (1986),
Sarı Zeybek (1953)
YAŞAR AKIN / EMİN 1945 yılında Ankara’da doğan Yaşar Akın, Ankara Üniversitesi
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde sanat tarihi, tiyatro ve pedagoji eğitimi
aldı. Ankara Halk Evi’nde tiyatro kurslarına katıldı. 1971 yılında girdiği
Ankara Sanat Tiyatrosu’nda, 27 yıl boyunca oyuncu ve yönetmen olarak
görev aldı. 1982 yılında Zeki Ökten’in “Düttürü Dünya” filmiyle sinemayla tanıştı. Sinema filmleri ve dizilerde rol alan sanatçı, halen tiyatro eğitmenliğine devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Umut (2009), Kavakyelleri (2007), Kınalı Kuzular (2007), Senden Başka (2007), Baba Evi (2006), Takva (2005), Misi (2005), Haziran Gecesi (2004),
Menekşe (2003), Kumsaldaki İzler (2002), Son (2001), Kurtuluş (2000),
Abuzer Kadayıf (2000), Vizontele (2000), Salkım Hanımın Taneleri (1999),
Deli Yürek (1999), Küçük Besleme (1999), İkinci Bahar (1998)
YEŞİM CEREN BOZOĞLU / EMİNE
1972 yılında Ankara’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nden mezun oldu. Devlet Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları,
Duru Tiyatro gibi topluluklarla çalıştı. Yönetmenliğini yaptığı tiyatro oyunlarının yanı sıra çeşitli sinema filmlerinde ve dizilerde rol aldı. Duru Tiyatro’daki oyunculuk atölyelerinde oyuncu koçluğu ve eğitmenlik yapmaya ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Geniş Aile (2009), Deli Deli Olma (2008), Kısık Ateşte 15 Dakika (2006), Eve Dönüş (2006), Polis (2006), Doktorlar (2006), Alanya Almanya (2005), The İmam (2005), Öteki Gece (2005), Meleğin Düşüşü (2004), Bir Aşk Hikayesi (2004), İki Genç Kız (2004), Arapsaçı (2004), Günahım Neydi Allahım (2003), Sultan Makamı (2003), Azad (2002), Gülbeyaz (2002), İngiliz Kemal (2001), Yeditepe İstanbul (2001), Gece Martıları (2000), Sıcak Saatler (1998)
YÜKSEL ARICI / HAMİT 1963 yılında Adana’da doğdu. 1980 yılında Adana Erkek Lisesi’nden mezun oldu ve 1981’de Adana Şehir Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro hayatına atıldı.
Adana, Ankara ve İstanbul’da aralıksız 10 yıl özel tiyatrolarda çalıştı. Kariyerine sinema filmleri ve dizilerde aldığı rollerle devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Kanımdaki Barut (2009), Büyük Şeytan Üçgeni (2008), Sürgün Hayatlar (2008), Hüküm (2008), Mülteci (2007), Kilit (2007), Hacı (2006), Çinliler Geliyor (2006), Kurtlar Vadisi (2005), Güz Yangını (2005), Saçsaça Başbaşa (2004),
Patroniçe (2004), Şarkılar Seni Söyler (2004), Karşılaşma (2002), Çamur (2002),
Derviş (2007), Melekler Evi (2000), Hesabım Bitmedi (2000), Şara (1999),
Yara (1998), Alem Buysa (1994), Soğuk Geceler (1994), Süper Baba (1993),
Amerikalı (1993), Balkan Balkan (1993), Kızılırmak Karakoyun (1993),
Ana (1991), Bebek Yüzlü (1988), Karınca Katar (1987)
ŞEVVAL SAM / FİNALDEKİ MASALCI
1973 yılında İstanbul’da doğdu. Zincirlikuyu Yapı Meslek Lisesi Restorasyon bölümünden mezun olan Şevval Sam, üniversiteyi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde okudu. Sinema ve reklam filmleri, tiyatro oyunları, televizyon dizilerinde oyunculuğun yanı sıra; Derman, Damak Tadı, Sanatla 30 Dakika gibi televizyon programlarında görev aldı. Aynı zamanda ses sanatçısı olan Şevval Sam’ın; sek, İstanbul Secret’s, Karadeniz gibi albüm çalışmaları da bulunuyor. Ödüller
Yıldız Teknik Üniversitesi: En İyi Kadın Şarkıcı (2007)
Toplumsal Etik Derneği: Şarkıcı-Oyuncu (2009)
Yeküv: Eğitime Katkı
Altın Kelebek: Karadeniz Albümü ile Halk Müziği Dalında.
Rol Aldığı Filmler ve Diziler
Siyah Beyaz (2010), Sen Olmak (2007), Yaşamın Kıyısında (2006), Yaşanmış Şehir Hikayeleri (2006), Yine de Aşığım (2005–2006), Çocuğun Var Derdin Var (2004-2005), Müjgan Bey (2006), Ziyaret (2004), Gülbeyaz (2002-2003), Yıldızların Altında (2002), Karaoğlan (2002), Martılar ve İstanbul (2002), Aşkın Dağlarda Gezer (1999-2000), Süper Baba (1993-1998), Feride (1996)
ENGİN GÜNAY / VASİL
1952’de Trabzon’da doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. 1968 yılında amatör olarak tiyatroya başladı. Ankara Birlik Tiyatrosu’nda ve Çağdaş Sahne’de çeşitli oyunlarda oynadı. 1980 yılından bu yana, tiyatronun yanı sıra sinema filmleri ve dizilerde oyunculuk kariyerine devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Rıza (2008), Sevda Çiçeği (2006), Hırsız Polis (2005), Gönderilmemiş Mektuplar (2002), Havada Bulut (2002), Abdülhamit Düşerken (2002), Kör Talih (2001), Hiçbiryerde (2001), Beyaz Yalanlar (2000), Kıvılcım (1999), Kahpe Bizans (1999), Hoşça kal Yarın (1998), Baba Bana Reyting Al (1998), Sırılsıklam (1998), Her şey Çok Güzel Olacak (1997), Ah Nalan Ah (1997), Hemşerim (1996), Şaban ile Şirin (1995), Kaygısızlar (1994), Mahallenin Muhtarları (1992)
NESLİHAN ÖZTÜRK / MASALCI -2
1970 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda, 1998-2008 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oyuncu olarak görev aldı. Oyunlarla Yaşayanlar, Romeo&Juliet, Çengi, Yaprak Dökümü, Sarı Pınar 1914, Medea, Bernarda Alba’nın Evi, Aslan Asker Schweyk gibi tiyatro oyunlarında rol alan Neslihan Öztürk, sinema filmleri ve dizilerde oyunculuk kariyerine devam ediyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Arka Sıradakiler (2007), Yanık Koza (2006), Kaçıklık Diploması (1998), Dostlar Pasajı (1997)
AYŞEGÜL UYGURER / MASALCI -3
1956 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Sinemaya 1984 yılında adım atan sanatçı, ilk başrolünü Kemal Sunal ile birlikte Yakışıklı filminde oynadı. Sanatçı Leman Çıdamlı’nın kızı olan Ayşegül Uygurer, oyunculuğun yanı sıra seslendirme sanatçılığı da yapıyor.
Rol Aldığı Sinema Filmleri ve Diziler
Yemin (2007), Sır Gibi (2007), Amerikalılar Karadeniz’de 2 (2006), Sensiz Olmuyor (2005), Belalı Baldız (2005), Uy Başuma Gelenler (2004), Baldız Geliyorum Demez (2002), Kınalı Kar (2002), Sırlar Dünyası / Sır Kapısı (2002), Tatlı Hayat (2001), Baskül Ailesi (1997), Yasemince (1997), Gülşen Abi (1994), Kaygısızlar (1994), Alnı Açık İki Kişi (1994), Mahallenin Muhtarları (1992), Benim Sinemalarım (1990), Yakışıklı (1987), Uzak Kentin İnsanları-Köprü (1986), Kahkaha Marketi (1986), Bir Yudum Sevgi (1984), Dağınık Yatak (1984)

Bir yanıt yazın