Zeytinin Hayali – Olives Dream

”İSTANBUL’UN FETHİ VE FATİH SULTAN MEHMET”İN YAPIMCISINDAN

“ZEYTİNİN HAYALİ” ÇİZGİ SİNEMA FİLMİ

Bu filmin yapımı Ella İstanbul Animasyon Stüdyolarında gerçekleştirilmiştir. Filmin senaryosu 1940’lı yıllarda Kudüs’ün “Ayn Karim” köyünde doğan bir kızın gerçek hayat hikayesinden uyarlanmıştır…

SİNOPSİS

Meryem Nine Filistin’in Cenin şehrindeki evlerinde, oğlu Doktor İbrahim, gelini ve torunlarıyla birlikte yaşarlar. Büyük torunu Faris, okulun en başarılı öğrencilerindendir. Babası onu karate derslerine göndermektedir. Faris’in Serap adında küçük bir sincabı vardır.

Faris ve arkadaşları sokakta misket oynarlar. Bu sırada aralarında komik olaylar gelişir. Birgün Faris Ninesi Meryem’e sürekli ilgilendiği zeytin fidanının sırrını sorar. Meryem bu fideciği, babasının Ayn Karim’de bir gün tarlada çalışırken kendisine hediye ettiğini anlatır.

Askerler Meryem’in komşuları Ebu İsa’nın evinde arama yapmaktadırlar. Askerler eşyaları kırar döker ve giderler.

İbrahim annesine Komutan Timsah’tan bahseder. Meryem Timsah’ın adını duyunca yıllardır sakladığı sırrı açıklar. Timsah’ın babasını nasıl öldürdüğünü anlatır.

(Flash Back)
Annesi ve diğer köylülerle göç eden Küçük Meryem, babasını terk etmek istemez. Kafileden kaçan Meryem babasına doğru koşar. Annesi onu yakalamak için peşine düşer. Fakat silahlı bir çete, Küçük Meryem ve annesine yaklaşır. Meryem’in babası yetişir ve çetedekileri döver. Ancak arkasını dönünce, Timsah silahını alıp onu sırtından vurur. Meryem ve annesi feryat ederek yanına koşarlar. Babası son nefesini vermeden önce, evin tapusuyla anahtarını eşine emanet eder.

Faris’in babası İbrahim, Cenin Hastanesi’ndeki odasında çalışırken askerler içeri girerek, onu Ebu Zeytun’a yardım etmek suçuyla itham ederler. İbrahim askerler tarafından hastaneden zorla çıkarılıp götürülür.

Faris ve serap okuldan eve dönerler. Kötü bir şeyler olduğunu hisseden Faris babasının tutuklandığını öğrenir.

Karate musabakaları zamanı gelince Faris’in ailesi onu izlemeye giderler. Rami, her zaman olduğu gibi Faris’i hiç zorlanmadan yere savurur. Ancak

Karete hocası, Faris’in başarısından sonra hep beraber Mescid-i Aksa’ya gitmeyi teklif eder. Gezi esnasında serap ortadan kaybolur. Faris onu girdiği oyuktan çıkartmak için zorlayınca Serap bir keseyle dışarı çıkar.

Meryem’in evinin kapısı çalınır. Selim onlara “askerlerin kuşatmaya hazırlandığını” söyler. Askerler Cenin’e hücum etmeye başlamıştır. Cenin şehri yerle bir olur.

Patlamalar durunca İsa’nın annesi gelir. Kapı açılınca Serap kaçar. Faris onu yakalamak için dışarı koşar. Meryem Nine Faris’i aramak için peşinden gider. Meryem Nine tehlikeli bir arayıştan sonra Faris’i ve Serap’ı bulur. Eve dönerlerken önlerine bir tankın çıkmasıyla irkilirler. Komutan Timsah’la karşılaşırlar. Meryem ve Faris askerlere karşı koyarlar.

Güneş doğar. Cenin halkı evlerinden dışarı çıkar. Dumanların arasından bir siluet yaklaşır. Sargılı olarak gelen bu adam İbrahim’dir.

Faris mendilini çıkarırken, Mescid-i Aksa’da bulduğu keseyi cebinden düşürür. Meryem Nine coşku ve sevinçle” bu kaybettiğim kese “diyerek onu alır.

Meryem ve ailesi işgal edilen köylerine dönerlerken, dönüş şarkısı başlar.
TEKNİK BİLGİLER

Türü: Çizgi Sinema Filmi
Formatı: 35 mm
Süresi: 85 dakika
Yapım yeri: İstanbul
Yapım yılı: 2007
Post Prodüksiyon: Ella Productions
Laboratuar: Fono Film
Dağıtım: Pinema
Yapımcı Firma: Ella Çizgi Film San.Tic.Ltd.Şti.

YAPIM EKİBİ

Yapımcı: Usame Ahmed HALİFE
Sorumlu Yapımcı: Abdullah KOÇYİĞİT
Senaryo: Amed ABDULHAFIZ
Yönetmen: Omar ALANI
Yardımcı Yönetmen: Muhammed SAMI
Görüntü Yönetmeni: Luma ABBAS
Müzik: İlyas RAHBANI
Sanat Yönetmeni: Amer AL-JAZIE
Montaj: Mehmet AÇIKGÖZ
Ses & Efekt: Eşref KÜÇÜK
Mekan Tasarımları: Amer AL-JAZIE
Fatma DALKIZ
Hakan KOCAELİ
Karakter Tasarımları: Amer AL-JAZIE
Yasir RASAN

Resimler:

Bir yanıt yazın