Zoraki Kral – The King’s Speech

ZORAKİ KRAL
(THE KING’S SPEECH)

Babası 5.George’un (Michael Gambon) ölümünün ardından ağabeyi Edward’ın (Guy Pearce) Amerikalı Wallis Simpson’a olan skandal aşkı yüzünden tahttan feragat etmesi üzerine, Bertie (Colin Firth) istemeye, istemeye Krallık görevini devralmak zorunda kalır. Aile içinde “Bertie” adıyla bilinen Albert, çocukluğundan beri büyük zorluklar yaşadığı, alay konusu olduğu kekemeliği yüzünden Krallık görevinden, yapmak zorunda kalacağı konuşmalardan dehşete düşmektedir. Savaşın eşiğinde olan ve acilen bir lidere ihtiyaçları olduğunu bilen eşi Elizabeth (Helena Bonham Carter) Kraliyet düzeninin zorunlu kurallarına aldırış bile etmeyen Avustralyalı çılgın konuşma terapisti Lionel Logue’u (Geoffrey Rush) takdim eder. Başta hiç uyuşamayan ikili daha sonra büyük bir aşama kaydedecektir. Terapistin, ailesinin, hükümetin ve Winston Churchill’in (Timothy Spall) desteğiyle Kral, kekemeliğinin üstesinden gelir ve radyodan bir konuşma yaparak ülkesindeki insanlara güven vererek, savaş için onları birleştirir.

Kral 6. George’un gerçek hikâyesine dayanarak yapılan bu filmde, Kral olmaya itilen korku içindeki bir adamla, onu Kral olabileceğine ve kekemeliğini yenebileceğine inandırmaya azmeden çılgın terapistin hikâyesi anlatılmaktadır.

2010 yılında Uluslararası Toronto Film Festivali’nde People’s Choice (Halkın Seçimi) Ödülünü kazanan The King’s Speech, ayrıca İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nde (British Independent Film Awards) 5 dalda ödül kazandı. Oscar için yapılan tahminlerde adı sıkça geçen The King’s Speech, “En İyi Film” seçildi. Colin Firth en iyi erkek oyuncu, Geoffrey Rush en iyi yardımcı erkek oyuncu, Helena Bonham Carter en iyi yardımcı kadın oyuncu ve David Seidler en iyi senaryo yazarı seçildi.

7 dalda Altın küre adaylığı (Golden Globe) (en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi müzik) ve 4 dalda Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri Adaylığı (SAG Awards) ( En iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, En iyi oyuncu kadrosu) bulunan King’s speech, Oscar’ın en güçlü favorileri arasında gösterilmektedir.

Gösterim Tarihi: 18 Şubat 2011
Dağıtım: UIP Filmcilik
İthalat: TMC Film
Yönetmen: TOM HOOPER
Yapımcılar: IAIN CANNING, EMILE SHERMAN, GARETH UNWIN
Senaryo: DAVID SEIDLER
Yürütücü yapımcılar: GEOFFREY RUSH, TIM SMITH, PAUL BRETT, MARK FOLIGNO
Yürütücü yapımcılar: HARVEY WEINSTEIN, BOB WEINSTEIN
Ortak yapımcılar: PETER HESLOP, SIMON EGAN
Görüntü yönetmeni: DANNY COHEN BSC
Besteci: ALEXANDRE DESPLAT
Kurgu: TARIQ ANWAR
Yapım tasarım: EVE STEWART
Kostüm tasarım: JENNY BEAVAN
Makyaj ve kuaför: FRANCES HANNON
Müzik danışmanı: MAGGIE RODFORD
Oyuncu seçimi: NINA GOLD
Filmin süresi: 118 dk.
Oyuncular:
COLIN FIRTH – Bertie
GEOFFREY RUSH – Lionel Logue
HELENA BONHAM CARTER – Elizabeth GUY PEARCE – David
JENNIFER EHLE – Myrtle Logue
DEREK JACOBI – Cosmo Lang, Archbishop of Canterbury MICHAEL GAMBON – George V
TIMOTHY SPALL – Winston Churchill ANTHONY ANDREWS – Stanley Baldwin
CLAIRE BLOOM
EVE BEST

Bir yanıt yazın