Bulut Atlası – Cloud Atlas

MATRIX’IN YARATICILARI WACHOWSKI KARDEŞLER VE TOM TYKWER’DAN

BULUT ATLASI/CLOUD ATLAS
26 EKİM’DE SİNEMALARDA

Başarılı film yönetmenleri Matrix üçlemesinin yaratıcıları Lana Wachowski ve Andy Wachowski ile Koş Lola Koş filminin yönetmeni Tom Tykwer’nin görkemli ve etkileyici yeni filmi “BULUT ATLASI”, insanların eylemlerini ve bu eylemlerin sonuçlarının geçmişi, bugünü ve geleceği nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor.
Baştan sona aksiyon, gizem ve romantizmin hakim olduğu filmde izleyiciler, katil bir ruhun kahramana dönüşmesine, tek bir iyiliğin yüzyıllar boyu dalga dalga büyüyerek uzak bir gelecekte devrim yaratmasına tanık olacaktır.
Akademi Ödüllü oyuncular Tom Hanks (“Philadelphia,” “Forrest Gump”) ve Halle Berry’nin (“Kesişen Yollar”) başrolde yer aldığı muhteşem oyuncu kadrosunun diğer isimleri şöyle: Oscar® ödüllü Jim Broadbent (“Iris”), Hugo Weaving, Jim Sturgess, Doona Bae, Ben Whishaw, James D’Arcy, Zhou Xun, Keith David, David Gyasi, yine Oscar® ödüllü Susan Sarandon (“Ölüm Yolunda”) ve Hugh Grant. Farklı zamanlarda geçen hikaye boyunca kadrodaki her oyuncu birden fazla rolde izleyicinin karşısına çıkıyor.
Bir roman uyarlaması olan filmin yönetmenliğini Lana Wachowski, Tom Tykwer ve Andy Wachowski yapıyor. Wachowski kardeşler daha önce dünya çapında 1,6 milyar dolardan fazla gişe hasılatı yapan “Matrix” üçlemesini yazıp yönetmişti. Tom Tykwer ise yine kendi yazıp yönettiği “Koş Lola Koş” adlı filmi ile Bağımsız Ruh Ödülü’nü kazanmış ve BAFTA Ödülü’ne aday gösterilmişti. Yakın zamanda da “Koku: Bir Katilin Hikayesi” adlı ödüllü gerilim filminin yönetmenliğini yapmıştı.
David Mitchell’ın çok satan romanından uyarlanan “CLOUD ATLAS”ın yapımcıları iki kez Oscar®a aday gösterilen Grant Hill (“İnce Kırmızı Hat”, “Hayat Ağacı”), üç kez BAFTA Ödülü’ne aday gösterilen Stefan Arndt (“Beyaz Bant”, “Elveda Lenin!”, “Koş Lola Koş”) ile Lana Wachowski, Tom Tykwer ve Andy Wachowski’dir. Filmde Philip Lee, Uwe Schott ve Wilson Qiu yürütücü yapımcı olarak, Peter Lam, Tony Teo ve Alexander van Dülmen ortak yapımcılar ve Gigi Oeri ise yardımcı yapımcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Filmin müzikleri ise Tom Tykwer, Johnny Klimek ve Reinhold Heil’e ait.
Filmin yaratıcı yapım ekibinde yer alan diğer isimler ise görüntü yönetmeni John Toll ve Frank Griebe; yapım tasarımcısı Uli Hanisch ve Hugh Bateup; kurgucu Alexander Berner ve kostüm tasarımcıları Kym Barrett ve Pierre-Yves Gayraud’dur. Görsel efektlerin arkasındaki isim ise Dan Glass’tır.
Film, A Company ve ARD Degeto işbirliğiyle, bir Cloud Atlas Production/X-Filme Creative Pool ve Anarchos Production yapımıdır. Film Kuzey Amerika, Birleşik Krallık, Fransa, İspanya, Avustralya ve
Japonya’da, bir Warner Bros. Entertainment Company şirketi olan Warner Bros. Pictures tarafından gösterime sokuluyor.
ÖZET
1850’de Pasifik’i geçerek Californiya’daki evine dönen Adam Ewing,Belçika’daki savaşlar sırasında maddi açıdan istikrarsız bir hayat süren suskun bir besteci Robert Frobisher,Reagan döneminin California’sında asi ruhlu bir gazeteci Luisa Rey,Alacaklılarından kaçan bir yayınevi sahibi Timothy Cavendish,Ölüm sırasını bekleyen genetiği değiştirilmiş bir garson Sonmi~451,Bilim ve medeniyetin karanlık yüzüne tanık olan genç yerli Zachry…
Bulut Atlaso tarihsel zaman dilimi içinde her birinin yankılarını anlatıyor.
Bu farklı zaman dilimlerinde yaşayan 6 kahramanı birbirine bağlayan ve hayatlarını etkileyen ne olabilir?
David Mitchell’in ödüllü romanından uyarlanan film, geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe farklı hayatların nasıl birbirini etkilediğini anlatıyor.

TOM HANKS

Rolleri: Dr. Henry Goose, Ukala Otel Müdürü, Isaac Sachs, Dermot Hoggins, Cavendish’in kopyası, Zachry ve Yaşlı Zachry
Hanks, 50 yıl içinde arka arkaya En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’ne aday gösterilen ilk aktördür: 1993 yılında “Philadelphia” filmindeki AIDS’li avukat rolüyle ve 1994 yılında başrolde oynadığı “Forrest Gump” filmiyle ödüle aday gösterilmişti. Hanks, bu iki filmdeki rolünün yanı sıra “Büyük” ve “Yeni Hayat” filmlerindeki oyunculuklarıyla da Altın Küre ödülünün sahibi olmuştu.
Kaliforniya eyaletinin Oakland şehrinde doğup büyüyen Hanks oyunculuğa lise yıllarında merak salmıştır. Eğitimi için önce Kaliforniya’daki Hayward şehrinde bulunan Chabot Koleji’ne, daha sonra ise Sacramento’daki Kaliforniya Devlet Üniversitesi’ne gitmiştir. Sanat Yönetmeni Vincent Dowling’in davetiyle Ohio eyaletinin Cleveland şehrindeki Büyük Göller Tiyatro Festivali’ne katılmış, burada “Hırçın Kız” adlı oyunda canlandırdığı Grumio karakteriyle ilk profesyonel çıkışını yapmıştır. Hanks, üç sezon boyunca burada çalışmaya devam etmiştir.
1978 yılında New York’a taşınan Hanks, burada Riverside Shakespeare Tiyatrosu’nda oynamış, ardından ABC televizyonunda yayınlanan komedi dizisi “Samimi Dostlar”da Peter Scolari ile birlikte çalışmaya başlamıştır. Bu performansından sonra Ron Howard’ın “Deniz Kızı”, “Bekarlığa Veda”,“Gönüllüler”, “Para Tuzağı” ve “Nothing in Common” filmlerinde başrolde oynamıştır. 1988’de Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği Hanks’in “Büyük” ve “Punchline” filmlerindeki performansını takdir ederek onu En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görmüştür. Ardından Hanks, “A League of Their Own” ve “Sevginin Bağladıkları” filmlerinde rol almıştır.
1995 yılında Hanks, ilk Disney/Pixar yapımı olan meşhur “Oyuncak Hikayesi” filmindeki Woody karakterini seslendirmiştir. Bu film aynı zamanda sinema tarihinde CGI (bilgisayarda yaratılan görüntü) teknolojisiyle yapılmış ilk uzun filmdir. Hanks serinin devam filmleri olan “Oyuncak Hikayesi 2” ve 11 yıl aradan sonra izleyiciyle buluşan ve Altın Küre Ödülü’ne aday gösterilen “Oyuncak Hikayesi 3” filmlerinde de Woody karakterini seslendirmiştir. “Oyuncak Hikayesi 3” dünya çapında bir milyar dolardan fazla gişe hasılatına imza atarak tüm zamanların en çok kar getiren animasyon filmi olmuş ve En İyi Film ve En İyi Uzun Animasyon Filmi Akademi Ödülleri’ne aday gösterilmiştir. Film ayrıca En İyi Uzun Animasyon Filmi dalında ise Altın Küre Ödülü’ne layık görülmüştür.
1996 yılında Hanks “Hayal Şarkısı” adlı filmin senaryosunu yazmış ve ilk yönetmenlik deneyimine imza atmıştır. Filmin müziği dünya çapında müzik listelerinde ilk 10’a girmiş ve En İyi Özgün Şarkı Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
“Apollo 13”te tekrar Ron Howard ile çalışmaya başlayan Hanks, HBO’nun “From the Earth to the Moon” dizisinin yürütücü yapımcılığını, yazarlığını ve yönetmenliğini üstlenmiş, ayrıca dizide rol almıştır. Apollo uzay projesini anlatan 12 saatlik etkileyici bir antoloji olan dizi Emmy Ödülü kazanmıştır.
1998 yılında Hanks, Steven Spielberg’in savaş filmi “Er Ryan’ı Kurtarmak”ta rol almış ve bu filmdeki performansıyla dördüncü kez Oscar’a aday gösterilmiştir. 1999 yılında da, Stephen King’in romanından uyarlanan ve Frank Darabont’un yazıp yönettiği “Yeşil Yol” adlı filmde rol amıştır.
2000 yılında “Yeni Hayat” filminde yine yönetmen Robert Zemeckis ve senarist William Broyles Jr. ile birlikte çalışmış ve bu filmdeki performansıyla bir kez daha Oscar’a aday gösterilmiştir. Stephen Ambrose’nin kitabından uyarlanan HBO’nun başka bir mini dizisi “Kardeşler Takımı”nda bir kere daha Steven Spielberg’le çalışma fırsatını elde eden Hanks, bu projede yürütücü yapımcı, senarist ve yönetmen olarak görev yapmıştır. 2001 yılının sonbaharında televizyonda yayınlanan dizi eleştirmenlerce oldukça beğenilmiş ve 2002 yılında En İyi Minidizi dalında Emmy ve Altın Küre Ödüllerine layık görülmüştür.
2002 yılında Hanks yönetmen Sam Mendes’in “Azap Yolu” filminde Paul Newman ve Jude Law ile birlikte rol almış, yine aynı yıl Spielberg’in üç kağıtçı Frank Abagnale Jr.’nin hayat hikayesinden esinlenilerek yaptığı “Sıkıysa Yakala” filminde Leonardo DiCaprio ile birlikte kamera karşısına geçmiştir.

BİR CLOUD ATLAS PRODUCTION/X-FILME CREATIVE POOL VE ANARCHOS YAPIMI A COMPANY VER ARD DEGETD’IN KATKILARIYLA “CLOUD ATLAS” MÜZİK TOM TAYKWER JOHNNY KLIMEK REINHOLD HEIL GÖRSEL EFEKT DAN GLASS KÖSTÜM TASARIMI KYM BARRETT PIERRE –YVES GAYRAUD ORTAK YAPIMCI PETER LAM TDNY TED ALEXANDER VAN DÜLMEN KURGU ALEXANDER BERNER YARDIMCI YAPIMCI GIGI DERI YAPIM TASARIMI ULI HANISCH HUGH BATEUP GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ JOHN TOLL,A.S.C FRANK GRIEBE DAVID MITCHELL’IN ROMANINDAN UYARLAMA UYGULAYICI YAPIMCI PHILIP LEE UWE SCHDTT WILSON QIU YAPIMCILAR GRANT HILL STEFAN ARNDT LANA WACHOWSKI TOM TYKWER ANDY WACHOWSKI SENARYO VE YÖNETMEN LANA WACHOWSKI & TOM TYKWER & ANDY WACHOWSKI

Bir yanıt yazın