Donmuş Irmak – Frozen River

DONMUŞ IRMAK – FROZEN RIVER
“Çaresizlik sınır tanımaz…”


2009 OSCAR AKADEMİ ÖDÜLLERİ  ADAYLIKLARI
-Courtney HUNT – En iyi Senaryo
-Melissa LEO – En İyi Kadın Oyuncu
2008 SUNDANCE FİLM FESTİVALİ
-Büyük Jüri Ödülü
NEW YORK FİLM ELEŞTİRMENLERİ
-Courtney HUNT – En İyi İlk Film

Konu: İlk filmini çeken Courtney Hunt, mesafeli ve gerçekçi tarzı ile büyük beğeni topluyor.Karavanda yaşayan yalnız bir anne, Ray, terk edilmiş Mohawk bir kadın, Lila ve New York-Kanada sınırını çizen donmuş bir nehir, bu güçlü ve etkileyici dramın, çağdaş Thelma ve Louise’in başkahramanları. Ray ve Lila, parasızlıktan beraber insan kaçakçılığı yaparlar. Kışın donan St. Lawrence Nehri’nin buzları üzerinden Pakistanlı ve Çinlileri karşı yakaya geçirirken hem ırklar arası gerilimi derinden hissediyorlar hem de çocuklarının durumunu. Kadın insan kaçakçılarının gerçek öykülerinden esinlenen ve çokça tartışmalara yol açan Donmuş Irmak, zorlu hayat şartları ile annelerin çocuklarını koruma içgüdüleri hakkında heyecanlı bir dramı sinema perdesine taşıyor.

FİLMDEN NOTLAR

Plattsburgh’da 0 derecenin altındaki hava koşullarında çalışan ekip, düşük bütçeye rağmen ekibin üstün uğraşları ve yöre halkının yardımlarıyla 24 günde çekiliyor. Filmde, soğuk hava koşulları ve gece çekimlerinin zorluğu Panasonic Vericam kullanılarak giderilmiş.
Çoğunluğunu amatörlerin ve kamera karşısına ilk kez çıkan bir ekibin oluşturduğu oyuncu kadrosunun, filmin çekim koşullarının getirdiği zorluklara katlanmalarında başrol oyuncusu Melissa Leo’nun büyük katkıları olmuş.

Yönetmenden:  “New York Eyaleti ile Kanada sınırındaki donmuş bir ırmak olan  St. Lawrence Irmağı arasında arabalarıyla kaçakçılık yaparak çocuklarının geçimini sağlayan kadınlardan haberdar olduğumda senaryoyu yazmaya başladım.  Göze alınan risk, senaryoyu yazmamda etken oldu; sadece sınırdaki kaçakçılığı değil, birinin bu riskleri göze alması için nasıl koşullar altında olduğu da önemliydi. Şunu fark ettim ki, bir annenin çocuklarını koruma içgüdüsü kültürel, politik ve ekonomik sınırlardan da ötede güçlü bir şeydi.  Melissa Leo (Ray) ve Misty Upham (Lila) sınırda yaşayan ve farklı etnik kültürlerden olan tüm kadınların açığa çıkmamış mücadelesini sahiplendiler.”

ELEŞTİRMEN NOTLARI
US WEEKLY – Thelma Adams ****
Yönetmenliği sağlam, başarıyla kurgulanmış bu dram, tansiyonu yüksek tutan, zorlayıcı yapısı ve Leo’nun göze çarpan performansıyla ‘mutlaka izlenmeli’ bir film. Sert, dokunaklı, korkusuz ve girift bir film.

THE NEW YORK TIMES  – Stephen Holden ****
Courtney Hunt’ın filmi “DONMUŞ IRMAK”, etnik gerilimler, illegal göç, değeri düşürülmüş mülk, yüksek gaz fiyatları ve yoksulluk gibi günümüz sorunlarını fırtına gibi suratımıza vuruyor;

Gösterim Tarihi
: 29 Mayıs 2009
Dağıtım: Tiglon Film
İthalat: Bir Film
Yönetmen: Courtney Hunt
Senaryo: Courtney Hunt
Oyuncular: Melissa Leo, Misty Upham, Michael O’Keefe, Mark Boone Junior, Charlie McDermott
Yapım: Cohen Media Group, Frozen River Pictures, Harwood Hunt Productions, Off Hollywood Pictures
Yapımcı: Chip Hourihan, Heather Rae
Görüntü: Reed Morano
Kurgu: Kate Williams
Müzik: Peter Golub, Shahzad Ismaily
İnternet Sitesi:  http://www.sonyclassics.com/frozenriver/
Fragman: http://www.sonyclassics.com/frozenriver/trailer.html
Yaş Sınırı: Henüz belirlenmemiştir.
Ülkesi: ABD
Yıl: 2008
Süre: 97′

Bir yanıt yazın