Gergedan Mevsimi – Rhino Season

GERGEDAN MEVSİMİ -“Rhino Season”

MERAKLA BEKLENEN FİLM 26 EKİM’DE VİZYONDA!

Bahman Ghobadi’nin Türkiye’de çektiği son filmi “Gergedan Mevsimi” 26 Ekim’de Türk seyirciyle buluşuyor.

Filmin başrollerini dünya sinemasının starlarından Monica Belluci, İran’lı efsanevi oyuncu Behrouz Vossoughi ile Türk sinemasından Yılmaz Erdoğan, Caner Cindoruk, Beren Saat, Belçim Bilgin, Ahmet Mümtaz Taylan paylaşıyor. Ayrıca şarkıları dünya listelerinin üst sıralarında yer alan İran asıllı İsveçli ünlü şarkıcı ve oyuncu Arash Labaf da filmin sürprizlerinden biri.

30 YILA, HASRETE VE SÜRGÜNE DİRENEN BİR AŞK

Filmin başrol oyuncusu İran’ın efsanevi oyuncusu Behrouz Vossoughi, 35 yıl sonra beyazperde ile Ghobadi’nin hikayesiyle yeniden buluştu. 90’in üzerinde filmiyle kariyerinin zirvesindeyken İran İslam Devrimi’nden 4 ay önce ülkesini terk ederek Amerika’ya kaçan oyuncu, bu filme kadar, 35 yıl hiç oyunculuk yapmadı.

Senaryosu gerçek olaylara dayanan film, İran’da 30 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan İranlı şair Sahel Farzan’ın hayatının bu dönemini anlatıyor.

Ghobadi, 30 yıl önce ailesine öldüğü bildirildiği için, ülkeyi terk eden eşi ve çocuklarını bulmak için İstanbul’a gelen Sahel’in hikayesini geçmişi ve bugünü harmanlayarak anlatıyor.

30 yıl sonra hapishaneden çıkan Şair Sahel, kendisini öldü bildiği için İstanbul’a giden karısını bulmak üzere İstanbul’a gelir. Sahel’in de, eşinin de hayatlarını alt üst eden kişinin de buluştuğu ortak nokta, “Aşk”tır.

6-16 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Toronto Uluslararası Film Festivali’nde prömiyeri yapılan film dünya basınından övgüler aldı. Film önümüzdeki günlerde de Sen Sebastian Film Festivali’ne katılacak.

BBC: SÜRGÜNDEKİ İRANLI YÖNETMENİN YENİDEN DOĞUŞU

Bir dönem İran’da da gazetecilik yapmış olan BBC muhabiri Roxana Sabari, Toronto Film Festivali’nde izlediği filmi böyle tanıtıyor: Sürgündeki İranlı yönetmenin yeniden doğuşu! Bahman Ghobadi de, BBC’ye verdiği demeçte, sürgündeki yaptığı ilk filmini “ilk kez sansürlenmemiş hissederek bir film çektim” diyerek anlatıyor. Ghobadi, filminin “ kendisinin ülkesi için taşıdığı umut gibi umut vaat ettiğine” inanıyor.

Kanadalı gazeteci John DeFore ise filmin başrol oyuncusu Behrouz Vossaughi’ye övgüler yağdırıyor: “74 olan yaşından genç göründüğü filmde neredeyse hiç konuşmuyor. Gözleri ise hikayeyi, konuşsa dilbaz dedirtecek kadar iyi anlatıyor” diyor.

Künye

Oyuncular

Behrouz Vossoughi
Monica Belluci
Yilmaz Erdoğan
Caner Cindoruk
Beren Saat
Arash Labaf
Belçim Bilgin
Ahmet Mümtaz Taylan

Yönetmen:
Bahman Ghobadi
Senaryo: Bahman Ghobadi
Görüntü Yönetmeni: Touraj Aslani
Kurgu: Valérie Loiseleux
Tür: Romantik – Dram
Ses Kurgu: Thomas Robert
Ses Miksajı: Stéphane de Rocquigny
Müzik: Kayhan Kalhor
Format/ Uzunluk: 35 mm- kurgu- renkli– 93 dakika
Dil: Farsça, Türkçe, İngilizce
Ses: Dolby

Yapım Şirketleri: Mijfilm & BKM Film
Yapım Yılı: 2012

Bir yanıt yazın