Kırımlı

“KIRIMLI”  SİNEMALARDA…
“Kim olduğunu asla unutma”

Yapımcılığını TFT Film’in, yönetmenliğini Burak Cem Arlıel’in üstlendiği, başrollerinde Murat Yıldırım, Selma Ergeç ve Baki Davrak’ın yer aldığı “Kırımlı” filmi bugün beyazperdede seyirciyle buluşuyor…
Cengiz Dağcı’nın 1956 yılında yayınlanan ilk romanı “Korkunç Yıllar”dan yola çıkarak Attilla Ünsal & Nil Güleç Ünsal tarafından senaryolaştırılan ve TFT Film’in yapımcılığını üstlendiği “Kırımlı” filmi bugün vizyona giriyor. Yönetmen koltuğunda Burak Cem Arlıel’in, başrollerinde Murat Yıldırım, Selma Ergeç ve Baki Davrak’ın rol aldığı filmin kadrosunda aynı zamanda Bülent Alkış, Ali Barkın, Burç Kümbetlioğlu, Josh Peters ve Gülçin Santırcıoğlu gibi başarılı oyuncular da yer alıyor.
Filmde Murat Yıldırım, “Sadık Turan” isimli Kırımlı Türk’ünü canlandırırken, Selma Ergeç yolu tesadüfen Sadık Turan ile kesişen ve birbirlerine aşık olan Polonya’da direniş safında mücadele eden genç bir kız olan “Maria Koseckhi’yi” canlandırıyor. Bugüne kadar Almanya’da sürdürdüğü sinema hayatında Yaşamın Kıyısında, Bizim Büyük Çaresizliğimiz gibi önemli filmlerde yer alan Baki Davrak ise filmde Sadık Turan’a eziyet eden Nazi subayı “Bauer”i canlandırıyor.
Zor şartlar altında Bolu Aladağ, Afyon ve İstanbul’un çeşitli yerlerinde  12 haftada çekimleri
tamamlanan film, 12 Aralık tarihinde sinema severlerle buluşuyor…
Bütçesi yaklaşık olarak 9 milyon olan film, 200’e yakın salonda gösterime girecek…
“KIRIMLI” FİLMİNİN KONUSU
Rus devrimini takip eden yıllarda kültürel hak ve özgürlük alanlarının genişleyeceğini uman ancak tam tersine Rus milliyetçisi siyasetin baskısına maruz kalan Kırım’da doğmuştur Sadık Turan… Okula gittiği dönemde Kızıl Ordu’ya bağlı askerlerin sınıflara girip bundan böyle Türk alfabesi yerine Kiril alfabesini kullanacaklarını tebliğ etmesiyle sarsılan Sadık, kısa sürede milli kimlikleri dışında inançlarını yaşamalarının da engellendiğini, camilerin yıkıldığını görür. 2. Dünya Savaşı sırasında Kızıl Ordu safında subay olarak savaşan ve sonrasında Almanlara esir düşen Sadık Turan ve arkadaşları hayatta kalma mücadelesini verir…Sadık Turan bu süreçte hayatının aşkı Maria’yla
tanışır. Sadık Kırım’ı kurtarma mücadelesinde Maria’yla birlikte yürüyecektir artık…

YÖNETMEN GÖRÜŞÜ
Rastlantıların seçimlere, seçimlerin fırsatlara dönüştüğü riskli bir yolculukta, asla tereddüt etmeden, umuttan vazgeçmeden, esaretin, yokluğun, ezilmişliğin karşısında dik durabilmek için vatan sevgisine ve özgürlük hasretine tutunan yürekli bir vatanseverin gerçek hayat hikayesinden yola çıkan “Kırımlı”, yalnızlığa mahkum bir hayatın beklemediği bir anda karşısına çıkardığı aşkla yeniden dirilişin hikayesidir.

Bir ülke, bir millet, bir adam, bir kadın ve tüm duyguların tutsakça yaşandığı savaşa esir olmuş hayatlar…

Belki de tek kazanılması gereken savaş ve savaştan geriye kalan tek zafer: Kim olduğunu
unutmamak… Sınır tanımadan, zaman ya da mekan ayırmadan, her zaman hedefini bulan “Aşk”, savaşta yepyeni bir cephe açtığında, bir asker, bu beklenmedik duygudan kuvvet alarak, bütün engellere meydan okuyan bir kahramanı kendi içinde bulabilir mi?..

Konu, alışılmış savaş filmlerinden çok farklı düğümlerle ve şaşırtıcı dönüşlerle işlenmiş bir
örgüye sahipti. En başta karakterlerin gerçekliğini sağlamak için, rolün yansıttığı duyguyu
yakalamak çok önemliydi. Tüm akışın ruhu olan film yapım ekibi ise, hava şartlarıyla mücadele ederken, yorgunluğu, uykusuzluğu, tüm olumsuzlukları unutarak, hevesle, heyecanla çalışabilecek kadar senaryoya ve filme inanmalıydı. Öyle de oldu…

“Kırımlı”, kim olduğunu asla unutmadan, özgür topraklarda yaşamak için hayatları pahasına tehlikelere göğüs gerenlerin, en dipte oldukları an bile pes etmeksizin, ayağa kalkanların gerçek yaşam hikayesidir.

İyi seyirler dilerim.

Burak Cem Arlıel

KÜNYE
Murat Yıldırım            Sadık Turan
Selma Ergeç            Maria Koseckhi
Baki Davrak            Bauer
Bülent Alkış            Mustafa
Ali Barkın                Halil
Burç Kümbetlioğlu        Kılıçbay
Joshy Peters            Schultz
Gülçin Santırcıoğlu        Anette

Yapım: TFT Film
Yapımcı: Ayfer Özgürel&Avni Özgürel
Senaryo:  Atilla Ünsal & Nil Güleç Ünsal
Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran
Yönetmen: Burak Cem Arlıel
Müzik:  Tuna Hizmetli

“Kırımlı” için bir yanıt

Bir yanıt yazın