Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu – The Chronicles Of Narnia: The Voyage Of The Dawn Treader

NARNİA GÜNLÜKLERİ: ŞAFAK YILDIZI’NIN YOLCULUĞU

YOLCULUK

Şafak Yıldızı’nı ilk olarak Edmund ve Lucy Pevensie’nin sinir bozucu kuzenleri Eustace Scrubb’ın evindeki bir resimde görüyoruz. Edmund ve Lucy hiç istemeyerek de olsa Eustace’ın Cambridge yakınlarındaki evinde kalmak durumundalar. Eustace ve Edmund arasındaki bir münakaşa esnasında, önünde durdukları tablo aniden ve akıl almayacak şekilde canlanır, odayı denizden gelen su basar ve çocuklar Narnia’nın Büyük Doğu Okyanusu’na gitmeden önce onları batırır. Kral Kaspiyan ve onun Şafak Yıldızı’ndaki kraliyet mürettebatı tarafından kurtarılmaları da burada gerçekleşir. Büyü dolu ejder gemisine bindikleri an itibariyle kahramanlarımız Kaspiyan’ın yolculuğunun nedenlerini de öğrenirler.

Kaspiyan’ın 7 Lord’u arayışı sürerken birbirinden farklı adalara gidiyorlar ve Şafak Yıldızı mürettebatı yeni yeşeren bir gizemin bu toprakları sardığının farkına varıyor; bir çok Narnialı ortadan kayboluyor.  Kaspiyan, Edmund, Lucy ve Eustace, cesur ve macerası fare Reepicheep’in yardımıyla bilge ve yaşlı bir büyücü olan Coriakin’den büyüyü bozmanın yolunu öğrenirler;  Yedi kayıp Lord’un kılıçlarını bulup Aslan’ın masasına götürdüklerinde büyü sonsuza dek bozulacak ve Narnia’yı bu korkunç kaderden kurtaracaktır. Fakat aştıkalrı tehlike dolu denizler ve gizemli adalarla bu görev hiç de kolay olamayacaktır. Güvertede tüm bunlarla ilerleyen Şafak Yıldız bu zorlu ve kaderlerini değiştirecek yolculuğa yelken açmıştır ve her birinin cesaret ve inanışları da bu yolculukta sınanacaktır.

KARAKTERLER

BEYAZ CADI

Beyaz Cadı (TILDA SWINTON) şaşırtıcı güzellikte, 2 metre boyunda, World of Charn’dan gelen, kötülüğü temsil eden ve Aslan’ın tam zıttı olan bir karakter.  Ulu Aslan.  Narnia’ya gelişinden beri kendisini ilk kez The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe’da gördüğümüz 900 yıl boyunca yeraltında kalıyor. Sonunda kötülük dolusu ordusunu kuran Beyaz Cadı gücü ele alıyor ve alçakça uhrevi planları ve gücüyle Narnia’yı 100 yıl boyunca buzlar altında bırakıyor. Şafak Yıldızı’nda bu kışkırtıcı karakter karşımıza Edward’ın düşüncelerinin yansıması olarak çıkıyor. Bu filmde  Edward’ın bilinçaltından Edmund Pevensie’nin aklını çelmek üzere beliriyor, ki o da aynı esnada kendisiyle Beyaz Cadı’nın insanı saran cazibesine boyun eğmemek için savaşıyor.

ASLAN

Ulu Aslan  (Seslendirme – LIAM NEESON) varlığını incelikli yollarla hissettiren tavrıyla Narnia’nın asıl yaratıcısı ve koruyucusu. Çok güçlü kudretli, bilge, gizemli, ruhani ve iyiliksever bir karaktere sahip. Bu son filmde, Aslan, Kaspiyan, Pevensie kardeşler ve Eustace’ın macera dolu yolculukları sırasında onlarla beraber karşı koymak ve yoldan çıkarılmaya direnmede onlara yardımcı olarak karşımıza çıkıyor. O Beyaz Cadı’nın tam aksini temsil ediyor. Beyaz Cadı soğuk ve beyza iken, Aslan sıcak ve Altın renginde; Cadı bencil, otoriter ve çıkarcı iken Aslan kendini fedakarlığa adamış, etrafıyla ilgili bir akrakter.

KRAL KASPİYAN

Narnia’nın kralı Kaspiyan (BEN BARNES), ŞAFAK YILDIZI’NIN YOLCULUĞU’nda Telmar’ın Kayıp Yedi Lordu’nun peşinde.  Ona bu tehlike dolu macerada Edmund, Lucy Pevensie, Eustace ve Reepicheep eşlik ediyor.

EDMUND PEVENSIE

Edmund  (SKANDAR KEYNES) Lucy Pevensie’nin ağabeyi.  Narnia’ya bu üçüncü yolculuklarında, Edmund kral olmak isteyen genç bir adam artık, fakat istemeden de olsa Narnia’nın Kaspiyan’da bir kralı olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda. Bu filmde Edmund Narnia’nın tacına yeni kavuşmuş kralı Kaspiyan’a hizmet edip Yedi Kayıp Lordu ve onların kutsal kılıçlarını bulmak zorunda olduğunun farkında.

LUCY PEVENSIE

Kardeşi Edmund gibi, Lucy (GEORGIE HENLEY) de artık çocukluğu atlatmıştır Şafak Yıldızı’na Kaspiyan’a destek vermek amacıyla katılmasıyla siğerlerinin kendi hakkında ne düşündüğünü endişe etmeye başlar ve kendine karşı dürüst kalmaya çalışırken aslında olduğu kişiden kopma ihtimaline de karşı koymaya çalışmaktadır.

EUSTACE SCRUBB

Edmund ve Lucy Pevensie’nin huysuz kuzenleri Eustace (WILL POULTER) kuzenlerinin kendi ailesiyle Cambridge’de kalmalarını kıskanmıştır. Kitap kurdu olduğu kadar kinci de olan Eustence, Narnia diye bir yere inanmalarıyla dalga geçer fakat Şafak Yıldız ile bu maceraya atıldığında, onun da cesareti ve güvenilirliği bir ejdere dönüşmesi sonrasında test edilecektir. Tevazu olma ve bencil olmamayı da yeniden öğrenmelidir.

REEPICHEEP

Narnia’nın şanının koruyucusu ve dünyanın sonundaki Aslan Ülkesi’nin sıkı bir inananı  sevimli ve konuşan bu fare Reepicheep (Seslendiren SIMON PEGG) Edmund ve Lucy’yi yeniden görünce çok sevinmekle beraber, inatçı ve küstah Eustace’a şüpheyle yaklaşıyor.  Savaş sırasında ve dışında bir çok macera esnasında  Reepicheep,  Eustace’ın da serbest kalmayı bekleyen özgür ve iyi bir ruh ve iyi biri olduğunu keşfediyor.

TAVROS

Tavros (SHANE RANGI) Şafak Yıldız gemisindeki çok değerli bir mürettebat. Güçlü ve caydırıcı Minotaur (yarı insan, yarı boğa), Tavros’ın boyutlarında kürek çekmede ve ağır kaldırmada yetenekli. Keskin boynuzlarına ve korkutucu görüntüsüne rağmen muzipçe bir espiri anlayışı var, işler en zor halini aldığında dahi.

CORIAKIN

Büyücü Coriakin  (BILLE BROWN) bilge bir muhafız ve öğretici; Şafak Yıldız ile ilgili şeyleri ve yedi kılıçlarla ne yapılacağını, kılıçların Aslan’ın masasına nasıl yerleştirilmesi gerektiğini  herkese öğreten  kişi.

DUFFLEPUDLAR

Cüce ve tek ayaklıların meraklı bir birleşimi, komik Dufflepudlar garip tek bacaklı, soğan gibi burunları olan, kırmızı saçlı garip cücelerler. Büyücü’nün Adası’nda Coriakin’in bahçesinde ilk kez görüğümüz cüceler, Lucy’nin yardımıyla üzerlerindeki lanetten kurtuluyor ve yeniden görünür hale geliyorlar.

YEDİ LORDLAR

İsimleri Bern, Rhoop, Octesian, Restimar, Argoz, Revilian ve Mavramorn. Her biri Kral Kaspiyan’ın babasının müttefiki, Narnia’dan da Kaspiyan’ın kötü amcası Miraz yüzünden sürülüyorlar. Yeşil pusun peşinden gitmek ve onu yoketmek için. Önce ikisi gönderiliyor.Dönmeyi başaramadıkları anlaşılınca diğer üçü d eonları aramaya gidiyorlar, ve diğer ikisi de onları. Şafak Yıldızı mürettebatı birini bulmayı (Lord Bern) başarıyor ve ondan Lordların her birinin bir kılıçla yeteneğini ortaya koyabildiğini öğreniyorlar. Şafak Yıldızı’nın yolculuğu sırasında Yedi Lordlardanikisini buluyorlar (Octesian ve Restimar); her ikisi de Altınsu Adası’nın gizemlerine boyun eğmişken. Diğer 3 lord da Ramandu’nun Ada’sında Aslan’ın amsasındaki bir ziyafette donmuş halde bulunuyorlar. Lord Rhoop Karanlık Ada’da  – rüyaların gerçek olduğu yerde – bulunuyor.

LILIANDIL

Liliandil , Mavi Yıldız (LAURA BRENT)  Ramandu’nun kızı— güzel bir kadın ve yarın belirsiz bir mavi ışıkta süzülen bir yarı yıldız. Neredeyse bir hayalet gibi ama varlığı yoğun bir barş ve harmoni getiriyor. Ramandu’nun Ada’sında karşımıza çıkıyor ve Kaspiyan, Edmund, Lucy ve Eustace’I onları Karanlık Ada’da bekleyen tehlikelerden koruyor. Yedi kayıp lordu ve son kılıcı bulmaya çalıştıkları bu adada tüm kılıçlar bir araya geldiği an hepsini Aslan’ın masasına yatırıp Narnia’yı uzun süredir bırakmayan felaketten kurtarmaya çalışacaklar.

Resimler:

Bir yanıt yazın