Teksas Katliamı – The Texas Chain Saw Massacre

TEKSAS KATLİAMI / THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE

ÖZET: Sinema tarihine geçmiş bir klasik, 40. yıldönümü şerefine restore edilen yeni kopyasıyla vizyona giriyor! THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE / TEKSAS
KATLİAMI’nın 1974’te çekilen orijinal versiyonu, kan donduran gerçekçi sahneleriyle izleyenleri şoke etti ve büyük bir başarı yakaladı. Gerçek olaylara dayanan bu korku hikayesi, türünde birçok filme öncülük etti ve hala tüm zamanların en iyi korku filmleri arasında gösteriliyor. Tobe Hooper’ın yönettiği filmde Sally ve Frank kardeşler, arkadaşlarıyla beraber çocukluklarının geçtiği evi ziyarete giderler. Fakat beş genç, insan yiyen bir ailenin eline düşer ve onlar için bitmek bilmeyen bir kabus başlar.
TÜM ZAMANLARIN EN İYİ KORKU FİLMİ
“Teksas Katliamı’nın ilk 50 dakikasından daha korkutucu olan tek şey, aynı filmin son yarım saatidir!”
Prestijli sinema dergisi Total Film, 2005 yılında yaptığı ankette “tarihin en iyi korku filmi” seçtiği THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE / TEKSAS KATLİAMI’nı okuyucularına böyle tarif ediyordu.
Halloween, The Exorcist, Dawn of the Dead, Psycho, Rosemary’s Baby gibi klasikler, listede Teksas Katliamı’nın gerisinde kaldı.
2010 yılına gelindiğinde bu kez tarihin en iyi korku filminin hangisi olduğu, sinema dünyasının ünlü isimlerine soruldu. Ankete katılan isimler arasında John Carpenter, Wes Craven, John Landis gibi yönetmenler; Robert Englund (Freddy), Kane Hodder (Jason), Gunnar Hansen (Leatherface), Doug Bradley (Pinhead) gibi kabuslarımıza giren korku kahramanlarına hayat vermiş oyuncular da yer alıyordu. Listesinin zirvesindeki film yine
THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE / TEKSAS KATLİAMI oldu.
Tobe Hooper, Teksas Katliamı’nı 1973 yılında Austin’li sinema okulu öğrencileri ve yeni mezunlarıyla, ve sadece 140.000$ bütçeyle çekmişti.

Amerikalı seri katil ve mezar hırsızı Ed Gein’in hayat hikayesini kısmen konu alan film, ertesi yıl vizyona girdi ve Amerika’da 30 milyon $ gişe yaptı. 1975 Cannes Film Festivali’ne davet edildi ve New York Modern Sanatlar Müzesi daimi koleksiyonuna girdi.
Fakat kan donduran gerçeklikteki korku dozundan dolayı film, yıllar boyunca İngiltere dahil pek çok ülkede yasaklıydı. 1990’ların sonlarında İngiltere’de de video sertifikası almasının ardından ise tüm dünyada büyük bir efsaneye ve kült bir korku klasiğine dönüştü.

Vizyon Tarihi: 3 Nisan 2015
Yönetmen: Tobe Hooper
Oyuncular: Marilyn Burns, Allen Danziger, Paul A. Partain, William Vail, Teri Mcminn, Edwin Neal, Jim Siedow, Gunnar Hansen, John Dugan
Yapımcı: Jay Parsley, Tobe Hooper
Görüntü Yönetmeni: Daniel Pearl
Kurgu: Sallye Richardson, J. Larry Carroll
Yapım Yılı: 1974
Ülke: ABD
Süre: 83 dk.
Dağıtım: M3 Film
İthalat: Fabula Films

“Teksas Katliamı – The Texas Chain Saw Massacre” için bir yanıt

Bir yanıt yazın